Sport v roce 1907: Přehled zajímavých akcí klubu cyklistů za celý rok

rubrika: historické články / sport, původně vyšlo: Národní listy - 1907, autor neuveden.
Projížďka na kole je skvělý způsob, jak trávit svůj volný čas. A pokud člověk na kole vyrazí ve skupině s dalšími přáteli, tak je celkový dojem z cesty ještě lepší. Stejně jako si to myslí mnozí milovníci cyklistiky dnes, tak podobně u nás uvažovali dávní fanoušci prvních bicyklů. Historický článek z roku 1907 vám přiblíží, jaké aktivity za celý rok tehdy pro své členy organizoval jeden významný pražský cyklistický klub.
Následující text pochází z roku 1907

Bilance horlivého klubu.

Č. K. V. Král. Vinohrady uhájil i letos skvěle své čestné místo v našem sportu. Ač bylo mu přemáhati mnohou nepříznivou okolnost, přec může skončenou právě sezonu počítati k svým nejzdařilejším.

Nejvíce péče ovšem věnováno turistice, jejíž pěstění si klub již od několika let vytknul nejpřednějším úkolem, nezapomínaje ovšem též občasného cvičení v polu a rejích.

Přes nepříznivé počasí letošního jara i valné části léta uspořádal klub 60 výletů a vyjížděk, z nich 1 pětidenní, 2 třídenní, 1 dvoudenní, 1 jeden a půldenní, 25 jednodenních, 27 polodenních a 3 noční, v úhrnné délce 3840 km , za účastenství 722 jezdců, kteří celkem ujeli 42.687 km., nečítaje v to četné soukromé výlety po Čechách, do pruského Slezska, po Solnohradsku a zejména cestu přes Vídeň, Pešť, Bled do Dalmacie a zpět.

Z řádných klubových cest uvést) dlužno třídenní výlet o svátcích velikonočních do Jihlavy, jeden a půldenní do Hory Kutné směrem na Černý Kostelec a zpět přes Kolín, pětidenní výlet směrem na Benešov, Pelhřimov, Jihlavu a dále Moravským Švýcarskem na Velké Meziříčí, Tišnovice, Blánsko, Macechu, Sloup, Rájec, Pernštýn a Nové Město na Moravě, třídenní výlet na Jílové, Sedlčany, Petrovice, Milevsko, Opořany, Tábor a zpět přes Benešov a konečně zdařilý dvoudenní výlet dne 28. a 29. září, kterým klub vhodně zakončil letní sezonu, směrem na Ml. Boleslav do Turnovska a zpět.

Námahu výletníků plně odměnil požitek jízdy krajinou od Turnova k Malé Skále, k Železnému Brodu a dále k Loučkám — stále půvabnější. A tak zřídka prý cyklista-turista zavítá v tento čarovný koutek naší vlasti.

Ke zdaru výletnímu připojují vinohradští letos i pěkný úspěch závodnický. Po dlouholeté pause a nesmělém loňském pokuse vykazuje letošní zdařilý handikap klubovní pozoruhodné výsledky. V župním, skupinovém závodě klubů do Poděbrad dobývají čestného druhého místa, těsně za Karlínskými a konečně vysílají pět svých členů k vytrvaleckému závodu Č. Ú. J. V. na 110 km., v němž vítězí jeden z nich, Janoušek, a dobývá mistrovství zemí koruny svatováclavské.

Leč ani v nastávajícím zimním období nemíní Č. K. V. Král. Vinohrady oddati se nečinnosti. Připravujeť se k novému podniku, velmi nesnadnému, ale tím záslužnějšímu, k velké representační sportovní, najmě cyklistické akademie, která bývala atrakcí zimní sezony.

Letos hodlá pořadatelstvo proniknouti co nejdokonalejším provedením různých reji a salonních her cyklistických. Neopomeneme ovšem sledovati zrání tohoto podniku a zpravovali o něm své čtenáře.


Původní zdroj historického článku:
Národní listy - 1907, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
4. října 2023


Diskuze k článku „Sport v roce 1907: Přehled zajímavých akcí klubu cyklistů za celý rok“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.