Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Smutná zkušenost Gustava Frištenského se zápasy v Americe

původně vyšlo: Slavie - 1914, autor neuveden.
Nejen dnes vyráží nejlepší světoví sportovci do Ameriky, aby tam předvedli svůj sportovní um a vydělali si tak i nějaké peníze. Stejně tak to kdysi udělal i legendární český zápasník Gustav Frištenský. Článek z roku 1914 vám popíše, jak to tehdy v USA s jeho zápasy dopadlo.


Ohyzdné zjevy sportovní.

Není naším oborem choditi na zápasy. Nerozumíme tomu a proto o tom nepíšeme, což je rozhodně lepší, než když jeden redaktor, jenž sám ochotně přiznává, že nerozumí za mák hudbě, napíše o tenoristovi Constantinovi, že tento “za své hulákání” dostává tisíce dolarů. Zpěv operní je pro celý svět uměním, a onen pan redaktor to nepředělá. To my, jak svrchu řečeno, do věcí, jimž nerozumíme, se nepleteme. Stojíme prostě stranou a dotkneme se jen věci, které jsou jinými konstatovány.

A tu jistě nemůžeme přejiti bez poznámky zjev, o němž píše “Denní Hlasatel” v pátečním čísle v referátu o zápase Frištenského s Mamutovem.

Praví se tam: “V hledišti nalézaly se též dámy, které nepochybně staví se i na příští zápasy Frištenského, a bylo by tudíž v zájmu těchto žádoucno, aby někteří příliš “nadšeni” sporti zadrželi se takových hranatých poznámek, jaké prolétaly Česko-Americkou síní včerejšího večera.”

Stejně vyznívá i z referátu “Svornosti”, jež píše: “V druhém utkání hlavního zápasu, které se vyznamenávalo takovými surovostmi se strany Mamutova, že se výkřiky nevole nepřestávaly ozývati z obecenstva a které vyvolávaly některé přímo hnusné poznámky se strany některých diváků, položil Frištenský svého soupeře za 13 minut.”

Tážeme se: Není to důkazem, že tento druh sportu zesurovuje? Co by si o nás pomyslili Američané, kdyby se to dostalo do anglického tisku? Necejchovali by nás ihned tak, jako to činí prof. Ross z Wisconsinské university, proti němuž se máme brániti ? Zde je třeba rázného zakřiknutí !

Co se všechno při takových zápasech děje, vysvítá z dopisu, který poslal Frištenský sám českým denníkům. Praví tam, že sám žádal svého managera, by dostal nějakého jiného soupeře než Mamutova, který již byl poražen Beelem v Kansas City.

Ale Frištenský popírá, že by byl Smejkal porazil Beela. “Smejkal neporazil Beela, nýbrž jiného zápasníka, kterému půjčili Beelovo jméno. Jeden zdejší krajan, který spolupůsobil při pořádání Smejkalových zápasů v českých osadách, mi sám řekl, že podobné věcí se vícekráte opakovaly.” A obecenstvo se dá tak šáliti! Inu, kdo chce kam ...

Nejzajímavější je, že k rozhodnému zápasu Gotche s Frištenským nedojde, protože Gotch toho již má po krk, vydělal již dost a nechce o zápasnictví ani slyšeti. Nabízeno bylo $30.000 za tři matche, jež měly konati se v New Yorku, ale zápasník nabídku tu nepřijal. Bude žiti klidně nyní na své farmě a prohlásil, že žádný obnos peněžní nepřinutí jej, aby znovu vešel v zápasnictví.

V dopise, zaslaném svému manageru, prohlásil Gotch: “Prosím, oznamte určitě, že již jsem skončil zápasnickou kariéru pro vždy. Moje manželka a já uvažovali jsme o této věci, a nyní nic nemůže změniti moje rozhodnutí. Návštěva cizinců a nabízení velkých obnosů peněžních mne již z farmy nedostane. Navrhuji, aby Beell a Americus dostali se dohromady. Já jsem ochoten vzdáti se championátu ve prospěch vítěze v tomto zápase.”


Původní zdroj historického článku:
Slavie - 1914, autor neuveden.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
5. června 2020


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2021 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.