Skandál: korupce v americkém senátu

původně vyšlo: Slavie - 1910, autor neuveden.
Někteří politici se před veřejností rádi chlubí svou čestností a poctivostí, i když realita bývá poněkud jiná. Jeden takový případ amerického senátora, u kterého se jeho podvody provalily na veřejnost, vám představí článek z roku 1910.


Pěkní senatoři.

William Lorimer, spolkový senátor, měl dnes ve Washingtoně řeč, v níž mezi jiným prohlásil, že “jeho toga je bez poskvrny.” Významnou odpovědí na to byla obžaloba vznesená na státního senátora Johna Brodericka, předního chicagského demokrata velikou porotou.

Obžaloba jest přímým následkem doznání státního senátora D. W. Holstlawa z Inka, Ill. Prohlásil před velkoporotou, že Broderick zaplatil mu $2,500, aby hlasoval pro Lorimera jako senátora.

Senátor Holstlaw byl obžalován z křivé přísahy a na radu své ho právníka a slib, že vyvázne beztrestně, odhodlal se povědít vše, co ví o Lorimerovi, o němž je dávno veřejným tajemstvím, že si svou senátorskou togu koupil za dvě stě tisíc dollarů.

Holstlaw prohlásil, že za svůj hlas pro Lorimera dostal $2.500, dále $1.500 od firmy Ford Johnson Furniture Co., která měla státní palác opatřiti nábytkem a $700 z korruptního fondu legislativního.

Doznání toto, týkající se graftu na nábytku, mělo za následek další obžaloby na státního senátora S. C. Pembertona, republikána z Oakland, Ill., a poslance Josefa S. Clarka, demokrata z Ven-dalia, Ill.

Proti senátoru Holstlawovi vznesena byla rovněž formální obžaloba, ale soudce James A. Creighton na doporučení státního návladního Burkea ji anulloval.


Původní zdroj historického článku:
Slavie - 1910, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
3. srpna 2020


Diskuze k článku „Skandál: korupce v americkém senátu“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!

Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.