S tekutými stěrači získáte dokonalý výhled a čelní sklo bez hmyzu (PR)

článek je inzerce, nejde o historický text
Čisté přední sklo a dobrý výhled z auta je pro bezpečnou jízdu klíčový. Kolik už se stalo dopravních nehod jenom kvůli tomu, že řidič měl na čelním skle špinavé fleky, očistil si pouze svoji polovinu skla anebo že mu výhled znemožnila intenzivní práce klasických stěračů. Ty totiž mohou být v některých případech kontraproduktivní. Když prší velmi hustě a zapnete si stěrače na maximální možnou rychlost, podstatně vám to zhorší výhled z vozu. Řešením všech těchto problémů mohou být tekuté stěrače.


Jak fungují tekuté stěrače?

Tekutými stěrači se nazývá přípravek, který když nanesete na přední sklo svého automobilu, nebudete muset klasické elektrické stěrače téměř vůbec zapínat.

Funguje tak, že na povrchu skla vytvoří tenkou vodu odpuzující vrstvu. Díky ní se jakákoliv voda, která se na povrchu skla objeví, promění v malé kapičky a s pomocí proudění vzduchu odlétne ke stranám skla.

Tento princip funguje při rychlostech od 50 km/h. Pokud jedete méně a zrovna prší, použití stěračů se nevyhnete, ale zhruba od rychlosti 60 km/h nebudete muset stěrače zapínat ani při vysoce intenzivním dešti. O odstranění vody z povrchu skla se postarají tekuté stěrače v kombinaci s prouděním vzduchu kolem vozu.

V létě bez hmyzu a v zimě bez námrazy

Tekuté stěrače vám ale přinesou výhody i pokud zrovna nikam nejedete. Další velkou nepříjemností, s níž se u čelního skla pravidelně setkáváte, je všudypřítomný ptačí trus a mrtvý hmyz.

Tyto nečistoty se velmi špatně odstraňují a sotva je od skla oddělíte, hned najdete další. Díky tekutým stěračům se trus a hmyz na sklo přilepují méně a když už, odstraníte je jednoduchým setřením.

Tekuté stěrače pomohou i v zimě, a to s namrzlým předním sklem. Škrábání námrazy se kompletně vyhnete a když už na ošetřeném povrchu skla nějaké zmrazky zůstanou, jednoduše je setřete klasickými stěrači, v nejhorším případě jedním tahem škrabky. Žádné několikaminutové odmrazování předního skla vás nečeká. A po ránu je každá minuta dobrá.

Dobrý výhled je nejdůležitější

Tekuté stěrače disponují i jakýmisi druhotnými výhodami, které vyplývají z jejich vlastností. Díky tomu, že nebudete tak často muset pouštět elektrické stěrače, prodloužíte si jejich životnost. Snazší čištění nečistot vám zase pomůže snížit spotřebu kapaliny od ostřikovačů. Byť se v zimě nevyhnete nákupu nemrznoucí směsi, v létě si vystačíte pouze s vodou.

Tou největší předností tekutých stěračů je však zajištění lepší viditelnosti, která může být klíčová při řešení některých šoférských situací.

Jak funguje tzv. samočisticí efekt tekutých stěračů?

Pokud se ptáte, co způsobuje, že tekuté stěrače takto odpuzují vodu a nečistoty, hledejme inspiraci v přírodě. Disponují totiž tzv. samočisticím efektem, který je založený na známém efektu lotosového květu. Lotosové listy jsou po většinu času své vegetace nádherně čisté, a to i přesto, že přímo vyrůstají z bahna.

Na povrchu lotosového listu se nacházejí drobné hrbolky o velikosti zhruba jedné miliardtiny metru, které ho chrání před usazováním nečistot a vody. Tento princip vědci mohou díky nanotechnologiím napojit a v podobě tekutých stěračů přenést na čelní skla vašich automobilů.

Nepodceňte aplikaci tekutých stěračů! Pro správné fungování je klíčová

Bez správné a důkladné aplikace nebudou tekuté stěrače správně fungovat. Voda z povrchu skla nebude odtékat, sníží se životnost stěračů a namísto toho, aby pomáhaly s očištěním, samy na skle způsobí skvrny.

1. Tekuté stěrače nanášejte za sucha
Několik hodin před tím, než s aplikací začnete, zajistěte, aby auto nepřišlo do kontaktu s vodou. Ideálně pracujte v garáži či pod přístřeškem.

2. Sklo dokonale vyčistěte
Za pomocí leštěnky a nejlépe i hadříku z mikrovláken vyleštěte čelní sklo tak, aby na něm nezůstaly žádné nečistoty.

3. Odmastěte sklo
K odmaštění se nejlépe hodí speciální čističe na okna. Dbejte na to, aby po čištění nezůstaly na skle šmouhy.

4. Nanášejte dle návodu
Součástí balení tekutých řetězů je mikrovláknový aplikátor, pomocí kterého přípravek na sklo nanesete. Doporučujeme při nanášení používat rukavice. Vyhněte se laku a plastu, na nichž by přípravek mohl zanechat skvrny. Po aplikaci nechte tekuté stěrače dostatečně zaschnout, ideálně by auto opět nemělo několik hodin přijít do kontaktu s vodou.

Než budete muset tuto proceduru opakovat, uplyne zhruba 12 měsíců. Jak přesně dlouho vám tekuté řetězy vydrží, bude záležet i na tom, zdali parkujete venku či v garáži, jaké přípravky používáte na mytí auta či jak kvalitní kapalinu od ostřikovačů kupujete.Článek není historický text a informace v něm uvedené nemusí vyjadřovat názory redakce.


datum vydání:
27. května 2020


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.