Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Rýže podle našich prababiček: Jak poznat nejlepší rýži a co z ní uvařit?

původně vyšlo: Lidové noviny - 1924, autor Maria.
Hledáte zajímavé a méně známé rýžové recepty? Zkuste si podle dávných receptů z roku 1924 připravit například slovanskou rýži, rýžové smaženky a další zajímavé pochoutky. Navíc se můžete dozvědět, odkud pochází nejlepší rýže a jak jí správně připravit.


O rýži a jak se vaří.

Rýže jest jediná obilnina, která se v naši kuchyni pojídá v celosti, poskytuje pokrmy lehké, výživné, ať již jako příkrm k masu, nebo vařená s mlékem, vejci nebo jinými přísadami na př. houbami sušenými, rajskými jablíčky atd.

Snad vám přijdu vhod především některými pokyny o různých druzích rýže. Nejlepší rýže dováží se k nám z již. Karoliny v Americe. Říká se jí karolinka. Je velmi čistá, velkozrnná, bílá, příjemné chuti. Další oblíbený druh je java, která je žlutavá, pak tabulová rýže, také původem z ostrova Javy, ale v Holandsku loupaná.

Také mnoho italské rýže se k nám dováží.

Bílá rýže patři k lepším, žlutavá, mnoho zlomků a plev obsahující, k špotnějším druhům; výjimku činí tabulová rýže z Javy.

Každý druh rýže má se před upotřebením řádně vyprali a spařiti, nebo-li, jak se v kuchařství říká »blanširovati«. Vysvětlím vám tento výkon, abyste rozuměly tomuto výrazu. Spařiti, zběliti, bIancher. Hlavně spařujeme veškerou zeleninu, rýži, telecí maso, mozečky, ovoce a mnoho jiných potravin.

Kde v předpisech kuchařských je udáno spař nebo blanširuj, polijeme dotyčnou potravinu vřelou, vařící vodou a pak slijeme a nalejme studenou. Rýži, maso, mozek vložíme hned do studené vody a necháme je na plotně při mírném žáru, až voda je vřelá. Pak vodu slijeme a nalijeme novou. Tento výkon můžeme opakovati. Rýže, zvláště některý druh, má zatrpklou nebo zatuchlou chuť, kterou spařením odstraníme.

Správně vařená rýže má býti měkká, ale nerozvařená, každé zrno celé a úplně čisté Aby se nám při vaření nepřipalovala, můžeme dáti na dno hrnce, ve kterém se vaří, porculánový talíř. Také můžeme rýži po spaření, malou chvilku na omastku osmažit a pak teprve spojit s tekutinou, polévkou, mlékem, vodou a dovařit.

Připojuji několik předpisů na úpravu rýžových jídel.


Rýžové smaženky.

Tři vrchovaté lžíce spařené rýže uvaří se v mléce na hustou kaši a nechají vychladnout Pak se k tomu přimíchají dva žloutky, trochu strouhané housky, osolí se to a na konec ze 2 bílků tuhý sníh se lehce vmíchá. Z toho dělají se buď kuličky nebo kobližky, které se v rozpáleném tuku smaží. Hodí se k svíčkové pečeni.


Jiné smaženky.

Hustá kaše rýžová, nesladká, pouze osolená nechá se vychladnout a pak se z ní tvoří různé tvary jako jablíčka neb hruštičky, místo okvětí zastrčí se hřebíček (koření), místo stopky malý špejlek. Tyto tvary smáčí se v rozkloktaném vejci, obalují se v strouhané housce a smaží.


Rýže s rajskými jablíčky.

Vyper čistě asi 4 rajská jablíčka a udus je na másle na cibulce a podlévej polévkou. Pak se šťáva procedí a udusí se na ni 16 dkg rýže. Dle potřeby může se přiliti polévka, aneb voda s několika kapkami polévkového koření. Tato rýže hodí se za obložení k hovězímu masu a k svíčkové pečeni.


Risotto.

Čtvrt kilogramu rýže spařené uvaří se v 1 litru polévky do měkka. Pak se k ní přimísí 20 dkg másla, bodně čerstvých sušených hub, uvařené drůbky z kuřete neb jiné drůbeže, trochu bílého pepře a 6 dkg parmazánského sýra. Dobře se to promíchá a vkusně urovná na mísu. Může se třeba rosolová nebo melounová forma vypláchnouti vodou a risotto do ní pevně vtlačili a pak na mísu vyklopili.


Rizot slovinský.

Menší kuře se vykuchá, opere ve vodě, na kousky nakrájí a udusí na másle s cibulkou, špetkou zelené majoránky a zelené petržele. Osminka spařené rýže se k tomu přidá, z lehka s tím smíchá a za přilévání dobré hovězí polévky vaří do měkka. 1 nebo 2 menší rajská jablíčka se uvaří ve zvláštním hrnečku a tato šťáva se k rýži na konec přidá.

Servíruje se na míse, ve středu srovnané kousky kuřete a z rýže se udělá kolem věnec. Posype se to strouhaným parmazánským sýrem. Podobně připravuje se rižot italský, jenom že Italové nevaří rýži do měkka jako Slovinci.


Slovanská rýže.

V půl litru mléka uvař 14 dkg spařené rýže, přidej k tomu kousek vanilky a osol ta Uvařenou nech vychladnouti. Rozkrájej drobně 7 dkg citronády, 7 dkg v cukru zavařeného melounu, 8 dkg velkých v červeném víně s cukrem uvařených hrozinek; ušlehej desetinu litru smetany (šlehačky) a vše dobře promíchej. Nech to v troubě zapéci v otvírací formě.

Nyní ušlehej ze tří bílků tuhý sníh, do kterého přišlehej po troškách 12 dkg práškového cukru. Tímto sněhem oblož rýži a nech trochu v troubě oschnout. Podává se jako moučník.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1924, autor Maria.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
30. září 2021


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2021 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.