Roztomilá historka z dětství císaře Františka Josefa I.

rubrika: historické články / významné osobnosti, původně vyšlo: Československý kurýr - 1926, autor t.
Císař František Josef I. byl známý svou snahou o absolutní přesnost a trváním na dodržování domluveného časového rozvrhu. Článek z roku 1926 vám ale přiblíží Františka Josefa I. a jeho rodinu ze zcela jiného a více lidského úhlu pohledu.
Následující text pochází z roku 1926

Jediná nepřesnost císaře Františka Josefa I.

Nebožtík starý, předposlední, rakouský monarcha byl znám mimo mála jiných ctností hlavně svojí úzkostlivou přesností a dochvilností, která se stala brzy postrachem celého dvora. Běda tomu, kdo by se proti ní prohřešil!

Nyní dr. Otto Ernst z tajného rodinného dvorního archivu prozrazuje v Neues Wiener Tagblattu, že přece jedenkráte v životě pana císaře se stalo, — že se opozdil. Snad ne svojí vinou, ale přece se opozdil.

A sice při svém křtu, který ve vídeňském Schönbrunnu odbýval se den po jeho vznešeném povití dne 19. srpna 1830 přesně o 12. hodině polední. Celý dvůr sešel se v plné parádě již o několik hodin dříve v slavnostně vyzdobené komnatě, kde vznešený novorozenec měl býti pokřtěn.

Sbor trubačů byl přichystán, aby slavnostními intrádami dal znamení dvornímu obřadníku, jenž měl z vedlejších a dosti vzdálených komnat uvést průvod s princátkem.

Jeho veličensvo císař František, děd, v obavě, aby se snad novokřtěnec nepolekal a brečením nezkazil velikého slavného okamžiku, nařídil však, aby trubači dusítky tlumili zvukových nástrojů.

Tím se stalo, že když tyto na dané znamení zazněly, neslyšel jich pan obřadník — a tak celý dvůr čekal a čekal, jejich veličenstva nadávala, kamarila se poťouchle smála.

Teprve po půlhodinném obecném napětí vzpamatoval se dvorní protokolista a upaloval zadním východem napravit to, co zavinily sordinky a i nedoslýchavost pana obřadníka, kerý po téměř hodinném opoždění uvedl jeden den starého nastavajícího monarchu, jehož tato nedochvilnost byla první a poslední.


Původní zdroj historického článku:
Československý kurýr - 1926, autor t.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
4. ledna 2021


Diskuze k článku „Roztomilá historka z dětství císaře Františka Josefa I.“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.