Rok 1936: Další Vánoce na blátě? Změňme prázdniny, aby si děti mohly užít sníh!

rubrika: historické články / sport, původně vyšlo: Národní listy - 1936, autor kjv.
Vzpomínáte, jak dřív bylo na vždy Vánoce spoustu sněhu a dnes jsou naopak většinou blátivé a propršené? Pravděpodobně vás klame vlastní paměť, protože na špatné počasí a málo sněhu v době vánočních svátků si stěžovali už naši předci. Historický článek z roku 1936 vám seznámí s návrhem, jak by se právě kvůli počasí na Vánoce měly žákům a studentům změnit zimní a jarní prázdniny.
Následující text pochází z roku 1936

O úpravu prázdnin vánočních a pololetních.

Na podzim jsme tuto navrhovali, aby prázdniny vánoční a pololetní byly vhodné upraveny a sice tak, že by o Vánocích bylo prázdno 8—9 dnů a o pololetí se by dva nebo tři dny přidaly. Návrh jsme odůvodňovali tím, že o Vánocích je obyčejné mokro, deštivo, mlhavo, takže mládež sotva může vyjiti z domu, kdežto o pololetí pravidelné je led a sníh, čili znamenitá příležitost k osvěžení.

Návrh náš měl velký ohlas. Po většině byl přijímán příznivé, ale vyskytly se také námitky. Prý návrh náš je určen jen pro pověstných „hořejších deset tisíc", aby jejich děti mohly do hor. To je ovšem úsudek falešný.

Již dávno je překonáno mínění, že hory, sníh a lyže jsou jen pro boháče. Jsou pro každého, ovšem musí na to býti včas pamatováno. Průměrný náš občan musí si říci: nemohu míti ode všeho. Milují-li bílý sport, tedy již od leta se připravuji a pak to jde.

Vždyť ty tisíce lidí, kteří neskrblí chválou nad tím, že naše železnice zavedly sportovní vlaky, které vyhovují účelností i cenou, a ty tisíce mladých, i starších sportovců, to jistě nejsou žádní boháči. A my chceme, aby do hor jely právě širší vrstvy, které tam obracejí se do chalup a chaloupek našich horáků, jimž je každá korunka velmi vítána.

Ale i ti, kdož do hor nejedou, nemají o Vánocích obyčejné nic, než bláto, déšť, mlhu, mokro. V Praze stejné jako kdekoliv jinde, jak se nyní opětně ukázalo. Kde je tedy to „osvěžení"? Jak by to pomohlo kluziště a nějaký ten zasněžený svah pro sáňkování. A to právě bývá o prázdninách, kdy již je také podstatně delší den.

Mimo to v praksi je to osvěžení takovéhle: opakování ze všech předmětů, spousta úkolů, ba i kreslení a rýsování.

Nebylo by lépe znovuzavésti skutečný „klid zbraní", jak to bylo před převratem, kdy na prázdniny vánoční, pololetní, velikonoční a svatodušní nebyly dávány žádné úkoly a také je po těchto prázdninách hned nezkoušelo?

To byl pak opravdu oddech, odpočinek tělesný i duševní. Prakticky se potvrzuje, že úprava prázdnin vánočních a pololetních tak, aby o Vánocích bylo 8—9 dnů, a o pololetí 5—6 dnů byla by účelná a plně vyhovující, mládeži prospěšná.


Původní zdroj historického článku:
Národní listy - 1936, autor kjv.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
16. listopadu 2023


Diskuze k článku „Rok 1936: Další Vánoce na blátě? Změňme prázdniny, aby si děti mohly užít sníh!“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.