Rok 1936: Budou kuřáci opět zachraňovat prázdnou státní pokladnu?

původně vyšlo: Národní listy - 1936, autor neuveden.
Kouříte a zdají se vám cigarety stále dražší? Nelíbí se vám vysoká spotřební daň, uvalená na tabákové výrobky? Úplně stejné trápení měli i kuřáci za časů první republiky. Článek z roku 1936 vám ukáže, jakému zdražování tehdy museli kuřáci čelit a jak se to podle nich projevilo povaze našeho národa.


Povzdech velkého poplatníka.

My, československá obec kuřácká, jsme největším poplatníkem. Bez nás by rozpočet povážlivě zakolísal.

Jsme poplatníkem dobrým, trpělivým a proto se na nás nakládá stále víc a víc. Odváděli jsme státní pokladně miliardu. Pan ministr financí nařídil: miliardu a čtvrt. Stalo se. Přišel další rozkaz: miliardu a půl. Stalo se.

A to šlo dál a dál. Co měla ubohá tabáková režie dělat? Rozkaz je rozkaz. Kde co utrhnout, kde co uškubnout? A odnesli to kuřáci a z nich především uznaní králové kuřáků, viržinkáři. Odnesli to na ceně a na jakosti.

Taková viržinka večer, po celodenní lopotě, kouřená v klidu, míru a v přátelské shodě s celým světem, bože, to byla pochoutka. Asi tak něco, jako ambrozia s vepřovou, knedlíkem, zelím a džbánkem piva dohromady. Vůně velebná, tah lehounký, obláčky blankytně modré, člověk nic neříkal, nic nepovídal, jen si pochutnával a byl rád na světě.

Však ten čas minul. Nepříznivá doba nastala českému národu, viržinka se horšila a horšila, takže dnes koupit si viržinku, která by se dala pohodlně kouřit, je větší náhoda a štěstí, než vyhrát v třídní loterii.

Kuřáků viržinek ubývá, zato množí se povážlivě počet lidí nevrlých, bručavých, nervosních, nespolečenských. čteme teď tolik chvály, jak to máme s kouřením velmi výborné a proto prosíme, aby do té výborností byla přibrána také viržinka, aby nám zase bylo lépe na světě. —p —


Původní zdroj historického článku:
Národní listy - 1936, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
18. listopadu 2021


Diskuze k článku „Rok 1936: Budou kuřáci opět zachraňovat prázdnou státní pokladnu?“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.