Rok 1935: Cenzura v Hollywoodu a další zajímavosti ze světa filmu

původně vyšlo: Lidové noviny - 1935, autor o.w.
Když se řekne cenzura v dávném Hollywoodu, tak vás možná napadne zákaz filmové erotiky. Jak vám ale ukáže článek z roku 1935, tak tehdejší filmové cenzory zajímalo i zcela něco jiného. Kromě toho se v dobovém článku dozvíte i řadu dalších zajímavostí ze světa filmového plátna.


Novinky z Hollywoodu

Censura několika amerických států nechce propustit poslední film Paula Muniho Black Fury (Černá zuřivost), jehož námětem je život horníků. Své zamítavé stanovisko odůvodňuje tím, že by film byl s to podnítit hornické stávky.

Merle Oberonová, jejíž zasnoubení s Josephem Schenckem bylo loni jedním z největších šlágrů, ale také jedním, jenž se nejrychleji rozplynul, zasnoubila se podle posledních zpráv s Davidem Nivenem, mladým skotským hercem, který bude jejím partnerem v novém filmu.

Ačkoli nové americké filmy o gangsterech nesmějí již ukazovat obratnost gangsterů, nýbrž jen hbitost policistů, chicagská censura přece nemilosrdně prostřihala dva filmy natočené podle těchto nových zásad: Four Hours to Kill (Čtyři hodiny k vraždění) a G-Men (G-muži).

Darryl Zanuck zaplatil prý společnosti Puthan-Natan 200.000 Kč jako náhradu za to, že nebude půjčovat americkým biografům francouzskou versi filmu Bídníci natočeného podle Hugova románu. Tímto opatřením má se prospět lepšímu odbytu americké verse Bídníků, natočené v Hollywoodu.

Koncem května začne se natáčet film Příběh dvou měst podle anglického spisovatele Ch. Dickense, jehož díla chce filmově realisovat několik společnosti. V tomto filmu bude hrát Ronald Colman dvojí úlohu — Sidneye Cartona a Charlesa Darnaye.

Koncem května začne se též se stavbami pro nový velký revuální film Elegance, v němž bude hrát slavný anglický herec Clifton Webb úlohu velkého krejčího. Jeho partnerkou bude Joan Crawfordová.

Nová smlouva Richarda Dixe se společností Gamnont-British má tuto zajímavou doložku: Richard Dix nemusí odjet do Londýna, aby točil pro Gaumont-British, dokud neuplyne 30 dní od narození dítěte, jež očekává do dvou měsíců paní Dixová. Kdyby snad dítě nebylo zcela zdravé, může Dix odjet teprve až lékaři prohlásí, že maličké je docela zdravé. Tato doložka je jistě ve smlouvách filmových hvězd kuriositou.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1935, autor o.w.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
3. února 2023


Diskuze k článku „Rok 1935: Cenzura v Hollywoodu a další zajímavosti ze světa filmu“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.