Rok 1933: Proč Němcům v Liberci vadila lanovka na Ještěd?

rubrika: historické články / železnice, původně vyšlo: Národní listy - 1933, autor neuveden.
Stavba nové lanovky na Ještěd byla událost, která významně ovlivnila celý Liberecký kraj. V Liberci ale za časů první republiky žilo velké množství Němců, kteří měli k lanovce řadu připomínek. Oslovili s nimi dokonce i prezidenta T. G. Masaryka. Historický článek z roku 1933 vám o tom prozradí víc.
Následující text pochází z roku 1933

Co žádají liberečtí Němci?

„Český Sever“ přináší zprávu o audienci šéfredaktora „Reichenberger-Zeitung“ dra Feistnera u pana presidenta republiky. Dr. Feistaer přednesl prý p. presidentu celou řadu požadavků, mnohé velmi ultimativního rázu. (!)

Předně kladl důraz na to, aby přijímáni Němců do státních služeb se dělo podle národnostního klíče. (!) Liberecká obec dává v tom velmi dobrý příklad, neboť od r. 1929 byli do služeb městských elektrických podniků přijati pouze 2 Češi, ačkoliv je v Liberci přes 18% Čechů.

— Liberečtí Němci se zlobí, že visutou dráhu na Ještěd staví stát, ministerstvo železnic. Také v této věci jsou liberečtí Němci neupřímní. Nyní říkají, že se chtěli podniku kapitálově zúčastnit a zatím, jakmile se stavby chopil čsl. stát, pracovali vší mocí proti uskutečnění stavby.

Dru Feistnerovi se také nelíbí, že česká škola bude postavena na státním pozemku v zámecké zahradě — v blízkosti „Tumhalle“.

A dále velmi by si přáli páni v Liberci, aby turistická chata na Ještědu připadla „Gebirgsvereinu“, jemuž byla ministerstvem železnic pronajata ještě asi na 20 let! „Deutscher Gebirgsverein“ označuje všecky turistické cesty pouze německy. Také české jídelní lístky jsou v chatě schovávány, ačkoliv chatu navštěvuje mnoho Čechů!

Taková je pravda a srovnání požadavků libereckých Němců s jejich vlastními činy. — Lanová dráha na Ještěd bude dána do provozu letos na jaře. Dráha bude dlouhá 1400 m. Na stavbě pracuje 100 dělníků, celkový náklad je rozpočtěn na 10 mih Kč. Východisko lanovky je u Dolního Hanychova.


Původní zdroj historického článku:
Národní listy - 1933, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
1. listopadu 2021


Diskuze k článku „Rok 1933: Proč Němcům v Liberci vadila lanovka na Ještěd?“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.