Rok 1932: Nová česká komedie s Vlastou Burianem

původně vyšlo: České slovo - 1932, autor fd.
Viděli jste někdy v televizi skvělou komedii „Lelíček ve službách Sherlocka Holmese“ s Vlastou Burianem v hlavní roli? V tom případě vás jistě zaujme, jak se o tomto filmu psalo v roce 1932, kdy to nebyl žádný „film pro pamětníky“, ale naopak žhavá filmová novinka.


Lelíček ve službách Sherlocka Holmese.

(Premiéra v ostravském Palace kino.)

Není to dávno co jsme se domnívali, že čes. zvukový film je něco nedosažitelného, tím méně pak jsme věřili, že se dočkáme dobrého českého zvukového filmu.

A co jsme nečekali stalo se skutkem. V posledním čase viděli jsme již vícero dobrých českých zvukových filmů a právě včera objevil se v ostravském kině Palace nový film, jež možno zařadit po každé stránce mezi dobré české zvukové filmy.

Již samo libreto je slibné a pro Ostravsko tím zajímavější, že jeho autorem je rodilý Ostravák, bývalý novinář, nyní diplomat, pseudonymem Hugo Vavris. Je to groteskní humoreska karikující monarchismus a všechno to dekadentní co souvisí s tak zvaným královským dvorem, jež je ve filmu podáno s celou parádou. Nechybějí však ani snímky přírodní scenerie a dokonce možno uvidět i momentky z býčích zápasů.

Herecky je nejvýznamější postavou představitel Lelíčka, brodeckého Hanáka, populární komik Vlasta Burian, jemuž byla tu dána možnost rozvinout všechny rejstříky jeho improvisačního umění, v hlase, zpěvu i mimice a když mu odpustíme jeho kabaretní přestřelky a nadsázky, můžeme se usmát, neboť v podobné komedii je Vlasta Burian na svojím místě.

Ale také ostatní herci závodí s hlavním představitelem, takže herecky je film bezvadný, režije svižná, scenerie přilehavá a reprodukce nejen optická, ale i zvuková jasná a zřetelná.


Původní zdroj historického článku:
České slovo - 1932, autor fd.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
27. března 2022


Diskuze k článku „Rok 1932: Nová česká komedie s Vlastou Burianem“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.