Rok 1931: Tajemné signály z vesmíru ruší poslech rádia

rubrika: historické články / fotografie, film, rozhlas a televize, původně vyšlo: Národní listy - 1931, autor neuveden.
Máte při poslechu rádia rádi dokonale čistý zvuk zvolené rozhlasové stanice? Článek z roku 1931 vám prozradí překvapivé viníky z dalekého vesmíru, kteří tehdy v rozhlasovém vysílání pravidelně způsobovali nepříjemné a nepředvídatelné pískání.
Následující text pochází z roku 1931

Venuše s Merkurem nám pískají do radioaparátů.

Čert aby vzal to věcné pískání, naříká leckterý radioamatér, když loví vlny.

A zatím co si mysli, že mu to dělá nějaký neopatrný majitel zpětné vazby, jsou to dva nebešťané: paní Venuše a pan Merkur, v podobě nebeských těles.

Harvardský profesor astronomie Dr. Harlan T. Stetson na nedávně přednášce v Clevelandu sděloval, že několikaleté pozorování signálů vysílací stanice ukázalo, že radiový příjem se zlepšil nebo zhoršil v nepravidelném 15měsíčním cyklu, a nejhorší poruchy se objevovaly, když Venuše a Merkur objevily se v jedné čáře se Sluncem.

Obě tato nebeská tělesa jsou elektrisovaná, jež zasypávají Slunce elektrony, které působí sluneční skvrny. Pod útokem těchto planet Slunce vysílá svoje elektrické bouře proti „elektrickému stropu“ země, který přenáší radiové vlny.

Dr. Stetson pozoroval, že Měsíc působí také na příjem, ale v menší míře; účinek je největší, když Měsíc stojí přímo nad zemí. Měsíc pravděpodobně zelektrisovaný přenáší přílivovou vlnu elektrických poruch kolem země.

Vědecký hvězdářský sbor, před nímž Dr. Stetson přednášel, měl příležitost shlédnouti první viditelný doklad o okrouhlosti země, když byla ukázána fotografie, ukazující horizont 300 mil daleký, jako zřejmou křivku. Obrázek byl vzat na zvláštní desky neviditelnými paprsky, a to z letadla nad argentinskou pampou.


Původní zdroj historického článku:
Národní listy - 1931, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
6. května 2022


Diskuze k článku „Rok 1931: Tajemné signály z vesmíru ruší poslech rádia“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.