Rok 1931: Nejlepší pivo, laskavá povaha a všude boty - tak vidí cizinci Československo

rubrika: historické články / rodina, móda a životní styl, původně vyšlo: Lidové noviny - 1931, autorka Marta Baylis.
Zajímá vás, jaké bylo Československo pohledem Angličanky před více jak devadesáti lety? Zajímavý a vtipný pohled na naši vlast a českou povahu vám přináší článek z roku 1931. Posuďte sami, kolik z tehdejšího popisu Československa platí i na dnešní Česko a jeho obyvatele.
Následující text pochází z roku 1931

Jak vidí Československo Angličanka

Zde v Československu vládne česká koruna, která poskytuje neobmezené nákupní možnosti, český jazyk, který je obměnou sykavek, a plzeňské pivo, které je daleko nejlepší pivo celého světa.

Čech je sporý a solidní, nebol země s pěti miliony sedláky ho opatřuje hojnou a úplnou stravou, zatím co půlpáta milionu průmyslových dělníků dodává drsný šat. Opravdu myslím, že jakost a hojnost šatů, které nosí, spolu s hojnosti piva, které vypije, vysvětluje jeho okrouhlou postavu, jeho nespoutanou energií a jeho laskavou povahu.

Nesnadnost jazyka nepochybně vysvětluje jeho hudební nadáni. Praha zbudovaná na sedmi pahorcích poskytuje překvapující protivy mezi čtvrtmi půvabných domů barokních, které připomínají koketní vdovy, nádherně oblečené podle módy osmnáctého století, a mezi moderním městem bloků ostrých hran s širokými ulicemi s německou přičinlivostí a s živým obchodem se vší jeho romantikou i ošklivosti.

Podívejme se do krámu. Především najdete všude boty. Boty každého druhu a jakosti. Pro dobrý i špatný vkus. Boty po osmi a desíti šilincích za pár. Boty, se kterými se nyní seznamujeme v Anglii, ježto český Ford, Tomáš Baťa zahrnuje světový trh obuvi svou nadorganisací.

V obchodech s delikatesami objevíte hospodářské možnosti prázdnin v Čechách. Musíte poznati český sandwich, sedmeré jídlo na kousku chleba. Je na něm salám, ruský salát, uzený losos, sardinka, ančovička, kaviár, sýr, všecko za 1.50 Kč a 164 Kč je na libru. A z jeho složení seznáte, že v ohledu gastronomickém je Čech drsný diamant. Porce uzeného stojí 3 penny.

Praha je požehnána kavárnami a hostinci. Strava se tu podává v kolosálních porcích a objednáte-li si husu, dostanete ji skoro polovičku a po celý zbytek vašeho pobytu vám bude ležet v žaludku.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1931, autorka Marta Baylis.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
12. června 2022


Diskuze k článku „Rok 1931: Nejlepší pivo, laskavá povaha a všude boty - tak vidí cizinci Československo“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.