Rok 1931: Jedinečná oslava krás Ukrajiny ve filmu Země od Alexandra Dovženka

původně vyšlo: Obzor - 1931, autor neuveden.
Alexandr Dovženko, ukrajinsky Olexandr Dovženko, patří dodnes mezi mezinárodně uznávané filmové tvůrce. Článek z roku 1931 vám popíše jeho legendární film Země, jedinečným způsobem ukazující tehdejší život Ukrajinců. Celý film Země vám v článku nabízíme ke shlédnutí.


Film Země

Jedinečný film určitého, nenapodobitelného ražení, film, opěvující bohatost a krásu ukrajinské země a jejích lidí, film vytvořený jedním z nejslavnějším režisérů světa, A. Dovženkovu »Zemi« předvádí bio Sokol v sobotu a v nedělí t. m.

Film tento nebyl vytvořen v Americe — zemi »neomezených možností« — byl vytvořen na Ukrajině, jejíž literatura — část to literatury ruské — byla od polovice minulého století v nejužším vztahu k zemí a k člověku. Zde vzešel tedy A. Dovženko, který vytvořil největší film o zemi.

Lány obilí ve vanu větru, detail slunečnic, před nimi dívka, — Množství jablek — ó, jak je ta Ukrajina bohatá, úrodná. Zase lány obilí, žírná země. Film se takto rozvíjí, podává práci lidí, práci s novými hospodářskými prostředky — i zde vévodí traktor — a dominuje vítězství mladé síly a podnikavosti.

Typické je i ukončení filmu: vlahý déšť kropí stromy, trávu, praménky vody stékají se v kalužinky, na dyně šlehají proudy dešťové vody. Déšť ustává, na kapkách zatřpytí se slunce, stromy stojí po dešti klidně a tiše, země se prostírá do dáli, klidná a bohatá.

Jako dodatek tohoto filmu, této apotheosy velikosti a bohatosti Země, rozhodlo se bio Sokol předvésti dramatický pětidílný film »Žena pro lásku stvořená« s populární americkou hvězdou Billie Doveovou.


Původní zdroj historického článku:
Obzor - 1931, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
25. února 2022


Diskuze k článku „Rok 1931: Jedinečná oslava krás Ukrajiny ve filmu Země od Alexandra Dovženka“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.