Rok 1930: Peníze na cestu do Ruska jako důvod k brutální vraždě sekerou

rubrika: historické články / zločin a trest, nehody, původně vyšlo: Lidové noviny - 1930, autor ář.
Veřejnost v roce 1930 šokoval případ brutální vraždy, kterou na Prostějovsku tehdy kvůli penězům spáchal mladý krejčovský učeň. Historický článek vám celý tento nechutný zločin podrobně popíše.
Následující text pochází z roku 1930

Vražedný útok šestnáctiletého na poštovního správce.

Poštovní správce Hynek na Plumlově obětí loupežného útoku. — Pachatel, krejčovský učeň, dopaden.

Včera o ¾20. hodinu stal se obětí vražedného útoku správce poštovního úřadu na Plumlově Karel Hynek. Loupežný pokus vraždy spáchal 16letý krejčovský učeň Alois Daněk z Plumlova, který byl ještě v noci zatčen v Prostějově.

Před touto osudnou událostí dostal se poštovní správce Hynek do rozporu se svou manželkou, která v rozčilení odešla do jednoho pokoje a uzamkla se v něm. O ¾20. hodinu zaklepal někdo na dveře a do bytu vešel neznámý mladík.

Poštovní správce Hynek mu vyšel vstříc do předsíně a mladík ho potom následoval do kuchyně. Tam mu předložil k podpisu oběžník na schůzi. Když se Hynek sklonil, aby podepsal listinu, vytáhl mladík sekeru, kterou měl uschovánu pod kabátem, a ťal jí nic netušícího Hynka do hlavy. Rána byla vedena přímo do temene a Hynek se pod ní hned skácel bez hlesu v bezvědomí na zem.

Zatím co mladý útočník v první chvíli nevěděl zřejmě, co dělat, vzchopil se těžce zraněný Hynek na zemi, aby se postavil proti útočníkovi, ale v zápětí se zvrátil zpět na podlahu. Útočník vyděšený svým činem dal se na útěk, při němž v průjezde domu odhodil sekeru.

V téže chvíli přijel před poštovní budovu autobus, obstarávající dopravu do Drahan, který má na Plumlově zastávku. Manželka Hynkova, která vyšla ze svého pokoje, našla v kuchyni svého muže v hlubokém bezvědomí a v kaluži krve. Otevřela okno pokoje a volala o pomoc.

Cestující autobusu vyskočili z vozu a běželi do bytu. Přenesli těžce zraněného Hynka do pokoje a zavolali lékaře, který poskytl zraněnému první ošetření. Potom bylo přivoláno záchranné auto prostějovského hasičského sboru, které zraněného Hynka převezlo do nemocnice v Prostějově, kde se jeho stav považuje za beznadějný.

Pátrání po útočníkovi se ujalo hned prostějovské a plumlovské četnictvo. Protože některé známky nasvědčovaly, že útočník prchl do Prostějova, provedli četničtí strážmistři Boček a Mizera z Prostějova ještě v noci prohlídku všech hostinských místnosti v Prostějově.

Při tom v jedné místnosti přišli na podivné se chovajícího a rozrušeného mladíka, který se chtěl schovat, jakmile spatřil vcházet četníky. Mladík byl zadržen a hned při prvním výslechu se přiznal, že provedl vražedný útok na poštovního správce Hynka na Plumlově, aby se zmocnil jeho peněz. Četníci odvedli zatčeného mladíka, v němž byl zjištěn 16letý krejčovský učeň Alois Daněk z Plumlova, na stanici, kde ho podrobili obšírnému výslechu.

Daněk při něm vylíčil, jak čin provedl i jak se na něj připravoval. Daněk byl zaměstnán u krejčího Josefa Cipáka na Plumlově, od něhož včera odpoledne utekl, odciziv mu stříbrné hodinky a dva zlaté snubní prsteny. Doma si oblékl sváteční šaty a vzal sekeru a s úmyslem zavraždit poštovního správce odešel na poštovní úřad.

Uloupených peněz chtěl užit na cestu do Ruska, kam chtěl prý prchnout ještě dnešní noci. Zatčený byl dán do vazby okresního soudu a ve vyšetřování se pokračuje.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1930, autor ář.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
9. září 2021


Diskuze k článku „Rok 1930: Peníze na cestu do Ruska jako důvod k brutální vraždě sekerou“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.