Rok 1930: Peníze na cestu do Ruska jako důvod k brutální vraždě sekerou

původně vyšlo: Lidové noviny - 1930, autor ář.
Veřejnost v roce 1930 šokoval případ brutální vraždy, kterou na Prostějovsku tehdy kvůli penězům spáchal mladý krejčovský učeň. Historický článek vám celý tento nechutný zločin podrobně popíše.


Vražedný útok šestnáctiletého na poštovního správce.

Poštovní správce Hynek na Plumlově obětí loupežného útoku. — Pachatel, krejčovský učeň, dopaden.

Včera o ¾20. hodinu stal se obětí vražedného útoku správce poštovního úřadu na Plumlově Karel Hynek. Loupežný pokus vraždy spáchal 16letý krejčovský učeň Alois Daněk z Plumlova, který byl ještě v noci zatčen v Prostějově.

Před touto osudnou událostí dostal se poštovní správce Hynek do rozporu se svou manželkou, která v rozčilení odešla do jednoho pokoje a uzamkla se v něm. O ¾20. hodinu zaklepal někdo na dveře a do bytu vešel neznámý mladík.

Poštovní správce Hynek mu vyšel vstříc do předsíně a mladík ho potom následoval do kuchyně. Tam mu předložil k podpisu oběžník na schůzi. Když se Hynek sklonil, aby podepsal listinu, vytáhl mladík sekeru, kterou měl uschovánu pod kabátem, a ťal jí nic netušícího Hynka do hlavy. Rána byla vedena přímo do temene a Hynek se pod ní hned skácel bez hlesu v bezvědomí na zem.

Zatím co mladý útočník v první chvíli nevěděl zřejmě, co dělat, vzchopil se těžce zraněný Hynek na zemi, aby se postavil proti útočníkovi, ale v zápětí se zvrátil zpět na podlahu. Útočník vyděšený svým činem dal se na útěk, při němž v průjezde domu odhodil sekeru.

V téže chvíli přijel před poštovní budovu autobus, obstarávající dopravu do Drahan, který má na Plumlově zastávku. Manželka Hynkova, která vyšla ze svého pokoje, našla v kuchyni svého muže v hlubokém bezvědomí a v kaluži krve. Otevřela okno pokoje a volala o pomoc.

Cestující autobusu vyskočili z vozu a běželi do bytu. Přenesli těžce zraněného Hynka do pokoje a zavolali lékaře, který poskytl zraněnému první ošetření. Potom bylo přivoláno záchranné auto prostějovského hasičského sboru, které zraněného Hynka převezlo do nemocnice v Prostějově, kde se jeho stav považuje za beznadějný.

Pátrání po útočníkovi se ujalo hned prostějovské a plumlovské četnictvo. Protože některé známky nasvědčovaly, že útočník prchl do Prostějova, provedli četničtí strážmistři Boček a Mizera z Prostějova ještě v noci prohlídku všech hostinských místnosti v Prostějově.

Při tom v jedné místnosti přišli na podivné se chovajícího a rozrušeného mladíka, který se chtěl schovat, jakmile spatřil vcházet četníky. Mladík byl zadržen a hned při prvním výslechu se přiznal, že provedl vražedný útok na poštovního správce Hynka na Plumlově, aby se zmocnil jeho peněz. Četníci odvedli zatčeného mladíka, v němž byl zjištěn 16letý krejčovský učeň Alois Daněk z Plumlova, na stanici, kde ho podrobili obšírnému výslechu.

Daněk při něm vylíčil, jak čin provedl i jak se na něj připravoval. Daněk byl zaměstnán u krejčího Josefa Cipáka na Plumlově, od něhož včera odpoledne utekl, odciziv mu stříbrné hodinky a dva zlaté snubní prsteny. Doma si oblékl sváteční šaty a vzal sekeru a s úmyslem zavraždit poštovního správce odešel na poštovní úřad.

Uloupených peněz chtěl užit na cestu do Ruska, kam chtěl prý prchnout ještě dnešní noci. Zatčený byl dán do vazby okresního soudu a ve vyšetřování se pokračuje.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1930, autor ář.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
9. září 2021


Diskuze k článku „Rok 1930: Peníze na cestu do Ruska jako důvod k brutální vraždě sekerou“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Obchod.Bejvávalo.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.