Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Rok 1930: Originální trik, umožňující posílat dopisy poštou zcela zdarma

původně vyšlo: Národní listy - 1930, autor neuveden.
Zdá se vám cena za posílání obyčejných papírových dopisů příliš vysoká? Chtěli byste, aby vaše dopisy pošta doručovala úplně zadarmo? Článek z roku 1930 vám ukáže vychytralý trik, díky kterému je to možné. Tedy samozřejmě jen do doby, než vás při tom triku chytí.


Potrestaný důvtip.

Před trestním soudem v hlavním městě Litvy Kaunasu projednávala se v těchto dnech věc soukromého zaměstnance K., kterého žalovala poštovní správa pro podvod.

Obžalovaný je muž nesporně velmi důmyslný — soud sám mu přiznal neobyčejný důvtip a inteligenci. Jeho podvodná praktika spočívala ve vynalezení způsobu, jak posílati nefrankované dopisy, aby přece dosáhly toho, jemuž byly ve skutečnosti zasílány.

Litevská pošta ty nefrankované dopisy, které jdou do ciziny, vrací odesílateli. K. udělal tento zajímavý experiment: napsal několik dopisů a adresoval je do ciziny, avšak jako odesílatele udal na obálce tu osobu, které chtěl vskutku, dopsati.

Protože dopisy nebyly frankovány, vrátila je pošta domnělému odesílateli. Ten pravidelně dopis přijal, ze zvědavosti jej otevřel a tak se dověděl, co mu K. píše.

Když se takových nefrankovaných a do ciziny adresovaných dopisů vyrojilo velké množství, zahájila poštovní správa pátrání a zjistila konečně v K. pachatele.

Soud odsoudil K. k několika dnům vězení. Obžalovaný učinil na soudce takový dojem, že ten vyslovil upřímné politování nad jeho řídkou inteligencí, která zaběhla na nekalé cesty.


Původní zdroj historického článku:
Národní listy - 1930, autor neuveden.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
19. března 2021


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2021 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.