Rok 1930: Nejtrpělivější taxikář na světě s neskutečnou důvěrou v lidskou poctivost

rubrika: historické články / automobily a motocykly, původně vyšlo: Národní listy - 1930, autor neuveden.
Povolání řidiče taxi nemá úplně nejlepší pověst. Historický článek z roku 1930 vám ale ukáže, že to rozhodně neplatí pro všechny taxikáře. Text vám naopak představí jednoho neuvěřitelně důvěřivého řidiče z Indie, jehož trpělivost se zákazníkem těžko kdy nějaký jeho novodobý kolega překoná.
Následující text pochází z roku 1930

Nejtrpělivější šofér světa.

Půl roku čekal s autodrožkou na hosta.

Ani moudrý rabbi Ben Akiba netušil, že se v době aut vyskytne šofér, který celý půl roku bude čekat na pasažéra, zatím co jeho taxametr poběží, aby vyměřil výši odměny.

Šoférem tím byl majetník autodrožky čís. 189 v Bombayi Said Abdul Hafiz. Muž skromný spolehlivý a plný víry v poctivost jiných lidí zejména bílých gentlemanů.

Stalo se jednou, že vůz Hafízův najal Američan, který si chtěl z lodi, zakotvené v přístavu, udělat malý výlet do města. Z výletu, shlédnuv zběžně všechny pomátnosti města, vrátil se Američan do přístavu. Tu však shledal, že nemá u sebe potřebnou sumu.

Odešel proto na loď slíbiv šoféru, že příslušný poplatek za jízdu pošle po lodním stewardovi. Said Abdul Hafiz čekal a čekal — tak dlouho, až se loď dala do pohybu Šoféra to však nevyrušilo z klidu a nezbavilo pevné víry, že se loď vrátí a bílý gentleman splní svou povinnost.

Druhům, kteří se mu smáli, že byl napálen, odpovídal Hafiz: „Sahib (bílý pán) mi slíbil peníze a já budu trpělivě ve jménu Allahově čekat“...

Zatím přešly týdny a drožka číslo 189 čekala stále v přístavě na bílého gentlemana. Posměch druhů se stupňoval. O případ zajímala se i policie a novináři. V bombayských listech byl Said Abdul Hafiz nazýván největším optimistou přítomné doby.

Ubohý šofér nedal se však tímto posměchem zmásti a čekal trpělivě dále. A dočkal se! Američan, jemuž se náhodu dostal do ruky bombayský list, rozpomněl se na svůj dluh a na americký konsulát zaslal pro Saida Abdula Hafize sumu, která daleko převyšovala honorář za jízdu i čekání.

Trpělivost nepřinesla sice bombayskému šoférů růže, ale za to pěkný svazek dolarových bankovek a pověst nejtrpělivějšího šoféra na světě.


Původní zdroj historického článku:
Národní listy - 1930, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
21. června 2023


Diskuze k článku „Rok 1930: Nejtrpělivější taxikář na světě s neskutečnou důvěrou v lidskou poctivost“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.