Rok 1928: Proč je nebe modré?

původně vyšlo: Lidové noviny - 1928, autor a.d.
Přemýšleli jste někdy nad zdánlivě prostou otázkou - proč má obloha bez mraků modrou barvu? Nebo proč je modrá i voda v moři? Jedno z možných vysvětlení modrého nebe vám přináší náš historický článek z roku 1928.


Modrá barva oblohy.

Modrou barvu oblohy vykládal Leonardo da Vinci odrazem bílého světla slunečního na nejvyšších vrstvách vzduchu a směsí bílé barvy tohoto světla s intensivní černí prázdného prostoru.

Správnější výklad spočívá na známém pokuse Tyndallově o kalném prostředí: dáme-li do sklenice čisté vody několik kapek citronové šťávy, voda se zakalí. Díváme-li se kolmo na směr prostupujícího světla, vidíme krásně modrou barvu, která je způsobena rozptylem světla v drobné částečky, jež se ve vodě vznášejí. Podobně modrý je kouř tabáku ve vzduchu.

Nauku, že modrá barva oblohy vzniká rozptylem světla v drobné částečky vzduchu, odůvodnil matematicky Rayleigh. Tento badatel pomýšlel nejprve na to, že ve vzduchu se vznáší prach, který rozptyluje světlo všemi směry.

Ale rozptyl nastává i ve vzduchu, jenž byl prachu zcela zbaven. Soudí se tedy, že plyny, jež skladají vzduch (kyslík, dusík atd.) samy rozptylují světlo a působí modrou barvu oblohy.

V novější době podobným způsobem — rozptylem světla — vykládá se také modrá barva mořské vody částečky vody jsou v stálém pohybu (t. zv Brownův pohyb), čímž na každém místě stále se mění hustota. Těmito stálými nepatrnými změnami hustoty podporuje se rozptyl světla.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1928, autor a.d.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
4. července 2021


Diskuze k článku „Rok 1928: Proč je nebe modré?“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.