Rok 1927: Smrtelná nehoda na cvičení dobrovolných hasičů

původně vyšlo: Lidové noviny - 1927, autor vv.
Hasiči při své důležité práci často riskují život. Někdy ale může dojít ke tragédii i ve chvíli, kdy zdánlivě žádné nebezpečí nehrozí. Článek z roku 1927 vám popíše neštěstí, ke kterému tehdy došlo při cvičení dobrovolných hasičů z Vyškova.


Velké neštěstí na hasičském cvičení.

Včera odpoledne konala se oslava 40letého trvání sboru dobrovolných hasičů v Dědicích u Vyškova, které se účastnili také hasiči z Vyškova. Jak Lidové Noviny oznámily, byla slavnost předčasně ukončena pro tragické neštěstí, jež si vyžádalo dvou oběti.

Dobrovolný sbor hasičský z Vyškova postavil si před domem rolníka Karla Foltánka cvičný žebř asi 15 metrů vysoký, na nějž vystoupil hasič Josef Jaroš z Vyškova, který řídil ústí hadice, chrlící vodu na improvisovaný požár.

Následkem velkého tlaku vody a rychlým přemísťováním směru vody, žebř spodem ujel a lak došlo k neštěstí. Jaroš, který byl na žebř připevněn karabinou, zřítil se i se žebřem na přístavek střechy rolníka Tomáše Otevřela, další dva hasiči Václav Zahradníček a Adolf Štěpánek, kteří byli pod ním rovněž na žebři uvázáni, padli na přístavek, kde i s žebřem zůstali visel na háku okapové roury.

Než jim mohl někdo pomoci, hák povolil a tak se zřítili všichni til hasiči na zem. Jaroš, který byl nejvýše, padl na kamenný schodek před domem Otevřelovým a zůstal ležet na místě mrtev. Hasiči Štěpánek a Zahradníček vyvázli při neštěstí lehčím zraněním.

Josef Jaroš, který byl správcem telefonního oddělení ve Vyškově, zanechává po sobě vdovu se čtyřmi nezaopatřenými dětmi Jeho žena, když zvěděla o neštěstí, padla do mdlob, jeho matka neštěstí zaplatila smrtí. Byla raněna srdeční mrtvicí, a přivolaný lékař zjistil už jen smrt.

Žebř, který padl na zem, se přerazil a jen náhodě co děkovat, že se nezřítil také na jiné hasiče.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1927, autor vv.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
6. října 2021


Diskuze k článku „Rok 1927: Smrtelná nehoda na cvičení dobrovolných hasičů“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.