Rok 1927: Proč by se alkoholici měli bát ohně?

rubrika: historické články / zločin a trest, nehody, původně vyšlo: Lidové noviny - 1927, autor re.
Dát si jednou za čas skleničku alkoholu nemusí být nijak nezdravé nebo nebezpečné. Pokud ale někdo pravidelně konzumuje značné množství alkoholu, tak to pro něj může představovat velké riziko i ze zcela nečekaných důvodů. Více v článku z roku 1927.
Následující text pochází z roku 1927

Nejhorší osud alkoholiků.

V Doktoru Pascalovi vypravuje Emil Zola o smrti jednoho alkoholika: Při spaní upadlo mu trochu tabáku z dýmky na ruku, kde tabák počal škvířit; malý, modrý plamének vyšlehl z kůže prosáklé lihem a šířil se pomalu až z člověka zbyl jen popel.

Podnětem k tomuto líčení v Doktoru Pascalovi byla Zolovi nepochybně skutečná příhoda. Podobné osudy alkoholiků, z nichž jeden Zola liči v této knize, jsou málo známé a skutečně vzácné, ale v lékařské vědě byly již několikráte zaznamenány.

Neštěstím takovým byli postiženi většinou lidé silně korpulentní, kteří dlouhá léta požívali nemírně alkoholu. Lihoviny ve všech případech měly silný vliv na složení lidského tuku.

Případy uhoření jsou řídké, neboř užívané lihoviny nejsou většinou dostatečně prchavé. Kromě toho silní alkoholici umírají, aniž dosáhli úplného prolnutí alkoholem.

V Larousseu popisuje jeden lékař tento případ: Upáleni těla Marie Jouffretové, 50leté, silné konstrukce a notorické alkoholičky: Z Marie Jouffretové zůstala spousta popele a několik ohořelých kostí. Jedna ruka, noha a lebeční kost zůstaly ohněm neporušeny. Před uhořelou zůstal nedotčený stůl a na něm poduška. Židle, na které ve chvíli neštěstí Marie Jouffretová seděla, byla z polovice ohořelá.

Jinak nebylo ohně v pokoji aru v kamnech. Celý nábytek zůstal ve stejném pořádku. Poněvadž kromě židle nebylo v pokoji nic ohořelého, nemohlo se neštěstí přihodit jinak, než vznícením alkoholu, jímž bylo prosáknulo tělo ženino. Sám slavný Dupuyfren studoval tento případ.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1927, autor re.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
13. prosince 2021


Diskuze k článku „Rok 1927: Proč by se alkoholici měli bát ohně?“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.