Rok 1924: Jak se z papeže stal návrhář dámské módy?

původně vyšlo: Lidové noviny - 1924, autor neuveden.
Papež má řadu nejrůznějších povinností a úkolů. Ale čekali byste, že se kromě všech náboženských úkonů bude svatý otec zabývat také návrhy dámské módy? Jak vám ukáže článek z roku 1924, tak tehdejší papež Pius XI. se do navrhování dámského oblečení skutečně pustil.


Papež a móda.

Papež Pius XI. pozoroval už po delší dobu s nevolí, že cizozemské dámy, připuštěné k audienci, nedbají vážnosti místa a že se netaktně dostavují ve frivolních toaletách společenských.

Proto nařídil papež svému starému příteli a soukromému tajemníkovi Caccia-Dominioniovi, aby zjednal nápravu. Monsignore Caccia-Dominioni udělil příslušný rozkaz monsignoru Remiddiovi, který rozděluje vstupenky k audiencím.

Remiddi dával pak dámám, ucházejícím se o audienci se vstupenkami zároveň náležité pokyny; některé vyhověly, ale jíné nikoliv a dostavovaly se k audienci opět hluboce dekoletovány, v kratičkých sukních a průsvitných punčoškách. Ovšem nedostaly se dále, než do prvního sálu, kde jim dozorem pověřený lokaj oznámil, že v tomto úboru do audienčního sálu nesmějí.

Chtěly-li odbyté papeže mermomocí spatřiti, musily zajíti do nejbližšího módního salonu a tam zevnějšek svůj dáti upraviti tak, aby proti němu nebylo námitek.

Z toho byly zmatky a průtahy a aby tomu odpomohl, rozhodl se papež změnili teorii v praksi a nakresliti vlastnoručně model vhodného úboru k audiencím, jehož vyobrazení bylo otištěno na rubu vstupenek.

Není však třeba, aby se dámy, chtící k papeži, otrocky řídily vzorem, jím nakresleným, ale tři podmínky musí nezbytně zachovati, chtí-li toho dosáhnouti: musí míti vysoký, až k ušním boltcům sahající límec, dlouhé rukávy a sukně až přes kotníky, dotýtající se okrajem podlahy.

Dáma takto oblečená dostane se bez překážek k papeži.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1924, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
11. ledna 2022


Diskuze k článku „Rok 1924: Jak se z papeže stal návrhář dámské módy?“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.