Rok 1924: Co jsou to suchá a vlhká souhvězdí a jak ovlivňují náš život

původně vyšlo: Lidové noviny - 1924, autor neuveden.
Mají postavení hvězd ve vesmíru vliv na náš život? Astrologie je sice už dlouhá léta pokládána za nevědeckou, přesto ale podle článku z roku 1924 skutečně může být souvislost mezi postavením vzdálených hvězd v jednotlivých souhvězdích a změnami počasí na Zemi.


Vlhká a suchá souhvězdí.

Astrologie už za dob Babyloňanů a Assyrů rozdělila soustavu hvězdnou v zvířetník, Zodiakus, a zastávala názor, že jsou vlhká a suchá, studená a horká souhvězdí.

Tyto představy projevují se umělecky názorně v klínovém písmu proslulé babylonské výpravné básně o Gilgamešovi, jejíž 12 zpěvu znázorňuje hrdinovo putování souhvězdími zvířetníku. 11. zpěv odpovídá souhvězdí Vodnáře, tak řečenému souhvězdí vlhkému, a líčí se v něm veliká potopa.

Toto rozdělení souhvězdí na vlhká a suchá, studená a horká, bylo dlouho považováno za dětinství. Zdá se však přece, že tyto astrologické myšlenky dávných dob založeny jsou na hlubší znalosti souvislosti zjevů přírodních.

V Reclams Universum poukazuje se totiž na to, že přesné zkoumání vedlo k překvapujícím poznatkům v tomto směru. Známé kolísání v obecném stavu povětrnosti souhlasí s kolísáním slunečních skvrn a ty zase závisí na postavení planet Jupitera a Saturna.

Vzhledem k postupu kosmického ledu k zemi musíme tedy míti vlhká leta právě tehdy, když zmíněné planety stojí ve znamení vlhkého souhvězdí zvířetníku, tedy snad Vodnáře, kdežto suchá a horká léta jsou na zemi tenkrát, stojí—li planety ve znamení příslušných souhvězdí, jak tvrdila už stará astrologie.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1924, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
8. listopadu 2021


Diskuze k článku „Rok 1924: Co jsou to suchá a vlhká souhvězdí a jak ovlivňují náš život“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.