Rok 1923: Začátky lyžování na Moravě

rubrika: historické články / sport, původně vyšlo: Lidové noviny - 1923, autor neuveden.
Když se řekne historie lyžování u nás, tak váš nejspíš jako první napadnou Krkonoše. Jak se ale začalo lyžovat na Moravě a jaké zázemí měli k dispozici první moravští lyžaři? To vám prozradí historický článek z roku 1923.
Následující text pochází z roku 1923

Lyžařský sport na Moravě.

Historie tohoto zajímavého sportovního odvětví není stará; v Čechách začali lyžaři před 50 lety, na Moravě o 10 let později.

Ottův slovník naučný, jinak velmi důkladný, ještě před 25 lety líčí přímo komicky podstatu tohoto sportu, klada hlavní úlohu při lyžování dlouhé holi, kterou se lyžař zachycuje o stromy a kupředu posunuje, s kopce sedne si pak na hůl, jako na koně. Rozměry lyží jsou podle tohoto slovníku rovny menším prknům.

V Čechách vyvíjel a soustředil se ruch lyžařský přirozeně v Krkonoších a na Šumavě, na Moravě západní v okolí Nového Města, ve východní Moravě v Beskydech.

Zde byli to členové ostravského odboru K. Čs. T., kteří na Ondřejníku kolem tamní klubovní útulny pořádali každoročně pravidelně každé neděle lyžařská cvičení.

Přitom nezanedbávali ostatních částí Beskyd, zejména dosti často podnikali tury na Radhošť, kamž časem zapadli též ojedinělí stoupenci lyžařského sportu z Brna, Olomouce, Kroměříže a Přerova.

Až na několik jedinců úpatí Beskyd nevykazovalo žádné lyžařské organisace. Jen v Rožnově sešlo se asi 10 lyžařů, kteří vážně počali propagovali ve svých řadách lyžařství, ve válce však i tento kroužek zanikl.

Útulny na Pustevnách nebyly ještě před nedávnem pro zimní sport zařízeny; teprve pro tuto zimní sezonu byly učiněny vážné přípravy, aby zde lyžaři netrpěli zimou. Lépe proti zimní nepohodě jest opatřen panský hotel na Bílé, kde opravdu jest lyžař dobře uschován, rozhodne-li se zde nocovali.

Také chata Charbulákova na Gruni jest v zimě lyžaři hojně navštěvována, jednak že se v ní dosti slušně dá nocovali, jednak též proto, že terén na Gruni jest z nejvhodnějších ke kursům pro začátečníky i pro pokročilé lyžaře.

Pěkný terén k lyžování jest na Kelčově, 1 a půl. hod. vzdáleném od Bílé, kde odbor K. Čs. T. v Moravské Ostravě zařídil tři pokoje v hostinci p. Pavlíka pro nocování, pak na Kavalčankách, kde jest turistická stanice vítkovického odboru K. Čs. T. a na Baraní, kde v nově zbudované chatě P. Tomka budou tři pokoje zařízeny pro bezpečné přenocování lyžařů a kde jest též velmi způsobilý lyžařský terén (1½ hod. od Bílé). lui.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1923, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
12. ledna 2021


Diskuze k článku „Rok 1923: Začátky lyžování na Moravě“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.