Rok 1923: Špinavé prádlo našich komunistů, probírané na jejich tajné schůzi

původně vyšlo: Hlas lidu - 1923, autor neuveden.
Možná máte pocit, že naši dnešní politici mají k ideálu daleko. Pokud si ale myslíte, že dříve bylo všechno lepší, tak vás historický článek z roku s popisem jedné tajné schůze komunistů v Prostějově jistě vyvede z omylu.


Mezi továryši.

Od příslušníka komunistické strany v Prostějově došel nás přípis, z něhož uveřejňujeme tuto část:

Ve středu 13. t. m. konali ve Spolkovém domě všeplenární schůzi, při niž prováděna byla přísná kontrola, aby nikdo z nepovolaných nebyl svědkem jednaní plenárky. Bylo toho také třeba, neboť pralo se na ní špinavé prádlo vůdců, kteří když již otrávili dělnictvo, perou a zrádcují se mezi sebou a tak vycházejí velice pěkné věci na jevo.

To, co se od převratu tajilo a udržovalo pouze mezi vyvolenými, dnes již se veřejně kolportuje. Hess roztrušuje zprávy o ruském zlaté, které přivezl Synek z Ruska. Synek et comp. žaluje zase, že družstvo Spolkového domu dalo Hessovi upravit byt se vším komfortem za spolkové peníze (3000 Kč) dvě světnice a jednu kuchyň pro jednu osobu, a že tento moralista vydržuje si dvě domácnosti, jednu v Praze a jednu v Prostějově, a to v době, kdy v městě našem řádí krutá bytová krise.

O Pollákovi a Fričovi prohlašuje opětně Hess, že nebudou-li okamžitě vyhozeni, že udělá jim revisi pokladních knih, zda to v nich nevypadá jako za Ludvy Nováka, který za to všechno byl povýšen a nyní v Moskvě representuje čs. rudý proletariát. Také Pollák a Frič po vykonané praxi ve Spolkovém domě půjdou prý do Ruska, aby tam proletariát postavili na nohy. Ve Spolkovém je zkrátka nyní všechno revoluční i to prodané piano.

Je zde třídění duchů! Synek je bez zaměstnání již od r. 1914. od vypuknutí světové války, kdy narukoval jako seržant France Josefa a týral svoje krajany tak dlouho. pokud nepřišel do zajeti, kde má též mnoho lidských životů na svědomí.

Po příchodu z Ruska se tento výtečník hleděl uplatnit jako stolový debater, poněvadž však veřejně nemůže vystupovat a hlásat nekompromisní morálku, už se skompromitoval tak, že ho chtějí i ti jeho největrnější vyhodit.

Tento podařený diktátor má též od svých věrných zakázanou Prahu, tak že se zde uplatnilo staré pravdivé pořekadlo: »Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá.«


Původní zdroj historického článku:
Hlas lidu - 1923, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
10. června 2021


Diskuze k článku „Rok 1923: Špinavé prádlo našich komunistů, probírané na jejich tajné schůzi“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.