Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Rok 1923: Německá dezinformační kampaň proti očkování

původně vyšlo: Pozor - 1923, autor neuveden.
Lži a dezinformace ohledně negativních účinků očkování jsou starší, než by se mohlo zdát. Článek z roku 1923 vás seznámí s tím, jak se k celorepublikovému povinnému očkování tehdy postavili Němci v našem pohraničí.


Němci a závazné očkování.

Překvapila mnohého v těchto dnech zpráva, že proti závaznému očkování šíří se vzpoura v německých krajích našeho státu, zvl. Čech, která jest určitě uměle vyvolávána živly, jimž jde o to, aby úřady státní u lidu činily neoblíbenými, vzbuzovaly proti nim odpor a šířily tak nespokojenost a revolty.

Pokládali jsme aspoň v tomto směru Němce za rozumější, protože odporem proti očkováni poškozují především sebe v krajích, kde se mu vzpírají, nehledě k tomu, že jest odpor takový marný a přivolá trest na ty, kteří se zákonem nařízenému očkování vzpírají, protože stihne je trest, který zákon, jenž jest několik let v našem státě platný, ustanovuje na renitenty, jez očkující lékař je povinen úřadu bez odkladu oznámiti.

Sem tam vyskytne se i u nás některý strašpytel neb omezenec, který se vzpírá, ale mírnou domluvou nebo vysvětlením, zvláště když vidí, Že spolužáci s úsměvem podstupuji tuto ,,operaci“, prohlašujíce ji za bezbolestnou, dá se k očkování nebo přeočkování příměti.

Státní zdravotnická rada obírala se před časem tímto německým odporem a pověřila zástupce německé vědy v tomto sboru úkolem, aby prostonárodním poučením německý lid přesvědčili o zhoubnosti odporu, neboť neočkovaní onemocňují, jakmile nákazu získali a nemoc je často (asi z 50%) smrtna.

Shovívavost našich úřadu k Němcům i v jiných směrech je vinna tímto zlořádem, stát byl by si ušetřil mnoho zbytečných nesnází, kdyby s Němci točil přísně dle zákona. Což zákony pro naše Němce neplatí?


Původní zdroj historického článku:
Pozor - 1923, autor neuveden.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
18. prosince 2020


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2021 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.