Rok 1923: Dvě rozhádané církve v jedné obci přivedly starostu až do vězení

rubrika: historické články / zločin a trest, nehody, původně vyšlo: Národní listy - 1923, autor neuveden.
V začátcích Československé republiky často docházelo k nejrůznějším třenicím mezi „starou“ katolickou církví a „novou“ československou (dnes československou husitskou) církví. Článek z roku 1921 vám popíše, jak kvůli jednomu takovému konfliktu skončil starosta malé obce u Olomouce ve vězení.
Následující text pochází z roku 1923

Z bojů dvou církví.

Z Brna, 13. dubna.

Obec Nasabůrky u Olomouce jest jedna z těch četných obci, kde jest ustavičné napětí mezi církví katolickou a československou. Že není med býti v takové rozeštvané obci starostou, zakusil na sobě tesařský mistr Fr. Sedlář, starosta obce Nasabůrek.

Obec, v jejímž zastupitelstvu mají převahu příslušníci církve československé, vzala katolíkům kapli, která jest obecním majetkem. Leč farář Jindřich Koželuha si opatřil povolení ke konání bohoslužeb na hejtmanství a 15. květ. 1921 sešlo se v kapli asi 60 lidí ke mši, kterou měl farář Koželuha sloužit.

Mezi příslušníky církve československé nastalo k vůli tomuto překročení zákazu obecního představenstva jitření a starosta Sedlář byl vyzván, aby nařízení obecního zastupitelstva zjednal respektu.

Starosta šel tedy do kaple, kdež se právě věřící modlili přede mší růženec, vešel však s kloboukem na hlavě, jakož i po celou dobu pobytu v kapli klobouk nesundal, a hlasitě zvolal: „Jménem obce vám káži, abyste odtud hned odešli pryč.“

K tomu farář odpověděl, že katolíci kaple neopustí, že se pobožnost konat bude, že má k tomu povolení od politických úřadů.

Před krajským soudem v Olomouci hájil se obžalovaný tím, že poměry v obci byl k takovému kroku donucen, aby nedošlo k výtržnostem, jímž právě chtěl zabránit.

Soud však ve formě, jakou se zakročení starosty stalo, viděl trestný čin dle § 303, kvalifikovaný jako urážka náboženství a odsoudil obžalovaného ke 14dennímu vězení s 2 posty podmínečně na roky.

Nejvyšší soud, který se dnes zabýval zmateční stížností obžalovaného, po vývodech zástupce generální prokuratury, odborového rady z ministerstva spravedlnosti dra Zelinky, za předsednictví II. presidenta nejvyššího soudu dra Prouzy rozsudek I. instance potvrdil.


Původní zdroj historického článku:
Národní listy - 1923, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
28. dubna 2023


Diskuze k článku „Rok 1923: Dvě rozhádané církve v jedné obci přivedly starostu až do vězení“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nejčtenější články
za posledních 30 dní

Nákupem na Hapík.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.