Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Rok 1922: Výbuch vzteku, který žárlivého manžela přivedl až před soud

původně vyšlo: Lidové noviny - 1922, autor neuveden.
Když žárlivý manžel najde u své krásné mladé manželky fotku cizího muže, tak ho možná napadne jediná věc - nevěra! Ale co když má taková prekérní situace úplně jiné vysvětlení? Jeden zajímavý příběh na téma důvěry v manželství vám přiblíží článek z roku 1922.


Nevěra paní Věry.

Bankovní úředník R. neměl nic lepšího na práci, když přišel v noci z kavárny, nežli své nevinně spící a ničeho netušící mladé, hezké ženušce kontrolovali kabelku.

Notýsek, pudřenka, zrcádko, tři nové dvacetihalére a jeden padesátihaléř a pak — ha! zlatý medailonek a v něm — ha! podobenka mladého muže.

— »Co je tohle?« vykřikl a brutálně zatřepal schouleným tělíčkem. Rtíky se našpulily, očka vyvalily: »Co je?« řekla ze spaní. — »Co je? Tohle!« a Othello strkal jí medailonek až po ohrnutý nůsek. — »Já nevím« řekla rozespalá a protírala si oči.

Ale žárlivý manžel mrštil medailonkem na zem a rozšlapal ho na cucky. Obrázek, zlatý plech i sklo, vše slilo se v beztvárnou hmotu. A probuzená paní Věra vykřikla, propukla v pláč a chtěla vysvětlovali. »Nech mně!« řekl manžel a od té doby spolu nemluvili.

Až po několika dnech přišel dopis slečny Ervíny, manželčiny přítelkyně, že se dověděla, jak brutálně rozšlapal medailonek s obrázkem jejího přítele, který jí svěřila, aby ho dala ke správě zlatníkovi. Scházelo mu totiž ouško. (Ne příteli, nýbrž medailonku.) A Ervína žádala náhradu za správu.

Manžel přečetl dopis a hodil ho Věře na stůl s pohrdavým: »Čistá komedie!«

Ale v několika dalších dnech dostal pozvání k přestupkovému soudu, kde odpovídal pro přestupek zlomyslného poškození cizího majetku. Tam slečna Ervína potvrdila přísežně, že skutečně medailonek i hoch v něm byly její a že jeho správa (ne hocha), nýbrž medailonku) stála 86 Kč.

Nyní musel manžel chtě nechtě uvěřili a s velikými omluvami zaplatil na místě Ervíně účet zlatníkův. Hájil se, že nejednal zlomyslně, nýbrž ve velkém rozčilení a v nedorozumění, ježto se mu nedostalo okamžitého vysvětlení.

Soudce v uvážení toho manžela osvobodil. Naskýtá se nyní indiskrétní otázka: Kdo nosí nyní medailonek, Věra nebo Ervína?


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1922, autor neuveden.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
19. října 2021


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2021 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.