Rok 1922: Proč matka ukradla své vlastní dítě z péče opatrovníků? Z lásky to nebylo!

rubrika: historické články / zločin a trest, nehody, původně vyšlo: Lidové noviny - 1922, autor - la.
Odebrání dítěte rodičům a svěření ho do péče náhradní rodině je krajní způsob, jak se stát snaží pomoci ohroženým dětem. Článek z roku 1922 vás seznámí s příběhem jedné matky, které o právo vychovávat dítě přišla. A jak vám následující text jasně ukáže, tak šlo rozhodně o správné rozhodnutí.
Následující text pochází z roku 1922

Dítě za 2000 Kč.

Horník František Stix v Mor. Ostravě dostal před delší dobou od úřadu pro ochranu dětí v Opavě tříleté děvčátko Ingeborgu Schwarzovou, aby ji vychoval. Dítě bylo totiž odňato Marii Schwarzové, známé tulačce, která kromě toho je oddána alkoholu a z vězení téměř nevychází.

Dítě bylo Stixovi odevzdáno jenom zatímně, dokud nebude určen poručník dítěte, který převezme další péči. Manžené Stixovi se do dítěte však zamilovali a pečovali o ně co nejlépe.

Před několika dny, když Stix byl v práci a doma byla jenom jeho žena a malá lngeborga, dostavila se náhle Schwarzová do bytu a se slzami v očích prosila Stixovou, aby jí dovolila aspoň několik kroků projiti se s dceruškou.

Stixová nepomyslela na nic zlého a svolila, ovšem s podmínkou, že se Schwarzová s dceruškou brzo vrátí. Zatím však uplynula delší doba, Schwarzová nešla a tu ji šla Stixová hledat na ulici a zahlédla Schwarzovou, kterak s dceruškou v náručí prchá z Rybnické na Nádražní třídu. Běžela za ní a skoro již u Přívozu podařilo se jí Schwarzovou zadrželi a dítě jí vzíti. Schwarzová utekla.

Včera dopoledne šla Stixová s děvčátkem do hostince Kleinova v Poděbradově ulici. Náhle objevila se opět Schwarzová, popadla dítě a dala se s ním na útěk. Stixová to zpozorovala, způsobila poplach, Schwarzové však podařilo se uprchnouti.

Přes to, že policie ihned zahájila pátrání, Schwarzovou nebylo možno dostihnout. Včera večer zpozorovala však policejní hlídka podezřelou ženu, která se potulovala po ulici. Zatkla ji a žádala průkazy, jichž však žena neměla. Později byla v ní poznána Schwarzová a podrobena výslechu.

Po dlouhém zapírání se doznala, že unesla své dítě proto, aby je odevzdala jistému muži, který bydlí v jedné vesnici u Opavy, a který jí za dítě již napřed vyplatil 2000 Kč. Schwarzová zdráhala se udat jméno toho muže a rovněž účel, pro nějž neznámý muž dítě koupil.

Schwarzová byla dopravena k soudu a bude stíhána pro tuláctví a pro násilné odvedení dítěte.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1922, autor - la.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
19. května 2022


Diskuze k článku „Rok 1922: Proč matka ukradla své vlastní dítě z péče opatrovníků? Z lásky to nebylo!“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.