Naše projekty:   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   magazín Příroda.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Rok 1921: Demonstrace za svobodu škol a nezávislost na církvi

původně vyšlo: Lidové noviny - 1921, autor neuveden.
Na vzdělávání nemusí působit jenom tlaky od politických stran, ale může se ho snažit ovládnou i církev. Článek z roku 1921 vám u příležitosti Mezinárodního dne studentstva připomene demonstrace, které se tehdy podobným náboženským tlakům na školství snažily zabránit.


Za svobodu školy.

Projevy proti klerikálnímu útoku na školu.

Praha 28./8. Na Staroměstském náměstí konal se dnes dopoledne tábor lidu, navštívený asi 1500 osob, na kterém činili zástupci různých stran projevy proti klerikálnímu útoku na školu, jejž dnes pořádali.

Promluvil za čs. obec učitelskou starosta Wimmer, za spolek rodičů školních dítek Velké Prahy pí. Čermáková, za stranu sociálně-demokratickou posl. Habrman. který uvedl, že všechny české pokrokové strany přejí si reformy školy, ale směrem vpřed, nikoliv zpět, jak žádají dnes klerikálové.

Poslanec Habrman mluvil také pro socializaci školství v tom smyslu, že ve škole musí rozhodovat pouze demokratická a pokroková školská správa, a prohlásil, že jeho strana bude v příští parlamentární vládě pracovat pro rozluku církve od státu se záborem církevního majetku pro stál; dále promluvil za čs. stranu socialistickou red. Frabša.

Za čs. národní demokracii promluvil učitel Viktor Braun, který uvedl, že národní demokracie nevstoupí za žádnou cenu do koalice s lidovou stranou, kdyby se při tom měly stati klerikálům nějaké ústupky na úkor volné školy; za stranu Modráčkovu promluvil potom člen městské rady pražské Soukup, za stranu republikánskou učitel Skála, za čs. obec legionářskou redaktor Mrhal a za Volnou myšlenku nuselský starosta dr. Žíbek.

Mor. Ostrava 28./8. Dnes o 10. hodině konal se na Masarykově náměstí v Mor. Ostravě veliký protiklerikální tábor lidu. Tábor, který svolala sociálně-demokratická strana, navštíven byl asi 7000 osobami.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1921, autor neuveden.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
17. listopadu 2020


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz

Debata k článku Rok 1921: Demonstrace za svobodu škol a nezávislost na církvi


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2020 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.