Rok 1916: Jarní pomerančové likéry, šťávy a kompoty podle receptů našich prababiček

původně vyšlo: Kniha vzorné domácnosti - 1916, autorka A. Kejřová.
Ještě nedávno u nás patřily pomeranče mezi těžko dostupné exotické ovoce, nicméně před více jak sto lety byly pomeranče celkem běžnou součástí jídelníčku. A protože v březnu je jižní ovoce nejchutnější, taky bývaly právě pomeranče doporučované jako zajímavé obohacení jarního jídelníčku. Recepty z roku 1916 vám dávají možnost ochutnat pomeranče tak, jak je dnes už asi neznáte.


Likér pomerančový.

Do 1½ l čistého líhu vloží se 3 celé pomeranče, každý se zastrčenými 4 hřebičky, připojí se celý citron 4 hřebíčky, 1 dkg ceylonské skořice, půl lusku vanilky (každé zvlášť utlučené)). Vše zůstane měsíc státi na výsluní přikryto. Pak se sváří 1 l vody, ze 2 pomerančů a z 1 citronu šťáva 1½ kg cukin asi 5 minut.

Vychladlé se smísí s lihem na pomerančích a ponechá se opět měsíc na výsluní. Posléze se likér opatrné sleje do lahví. Likér takový podává se v dámské společnosti s nějakým drobným cukrovím, aneb i při kávovém dýchánku (po kávě).

❃ ❃ ❃

Likér pomerančový. (Jiný způsob.)

Oloupe se ze 3 pomerančů kůra a zbaví bílé spodní kůže, rozkrájí, dá do láhve a zaleje ½ l čistého lihu. Láhev se zazátkuje a ponechá 14 dní na okně na výsluní. Pak svaří se půl kg cukru v 1 l vody a nechá vychladnouti.

Přidá se pomerančový líh a ponechá v kamenné nádobě ustáti. Je-li zkalený, procedí se filtrovacím papírem, slije do lahvi a uschová na suchém místě.

Líh se nesmí nikdy smíchati se žhavým ani teplým, nýbrž s úplně studeným cukrem. Jinak by se likér srazil a nedal nijak vyčistiti.

❃ ❃ ❃

Pomerančová šťáva.

Na ½ l. pomerančové šťávy, promačkané mušelínem počítá se 36 dkg tlučeného cukru. Cukr vaří se 15 minut se šťávou, načež se vše do lahví slije a na suchém místě uloží. Šťáva tato hodí se výborné do bílkových a žloutkových krémů, do polev na torty i k polévání různých moučníků.

❃ ❃ ❃

Pomerančová kůra.

Z pomerančů kůra se pokrájí, zbaví bílé blány a dá na 24 hodin do studené vody. Pak se vaří ve vařící vodě, až změkne. Změklá se vyjme a máčí 24 hodin ve studené vodě. Na kůru ze 7 pomerančů smáčí se ve vodě 39 dkg kusového cukru (každý kousek smáčí se rychle a zvlášť) a dá na kamenný kuthan vařiti.

Při vařeni se sbírá pěna. Kůra, která mezi tím na sítku odkapala, se vhodí do vařícího cukru a ponechá se několik minut povařiti. Připravený plech potře se mandlovým olejem neb máslem, kůra po něm se rozloží, vše vstčí se na chvíli do trouby, aby kůra zaschla a uschla. Hotová uchová se ve skleněné láhvi. Přidává se do moučníků a cukrovinek, aneb se z ni vykrajují různé tvary (lístky, květy a j.) k ozdobě cukrovinek i tortů.

❃ ❃ ❃

Jiná úprava pomerančové kůry.

Zralé pomeranče se rozpůlí, napíchnou na špičatá dřívka a vaří se tak dlouho, až s nich odpadnou. Pak vloží se do studené vody a samotná kůra se ze vnitřní dužiny oddělí. Seřízne se na velké listy a polije na syrob svařeným cukrem. Béře se 50 dkg kusového cukru (na 7 pomerančů počítaje), smáčí se každý jednotlivý kousek ve vodě a hází na kuthan.

Vaří se na bublinu, podobně jako ananasový rosol. Tímto cukrem se kůra polije a ponechá se do druhého dne státi. Pak přidá se k slité z ní šťávě 5 dkg tlučeného cukru a vše se hodně povaří. (Musí ještě více zhoustnouti než v den předešlý.) Vychladlá šťáva lije se opět na kůru a ponechá se do druhého dne státi.

Třetí den se opět cukr z kůry slije, svaří, vychladlý na kůru nalije, čtvrtého dne kůra se v cukru (hustém) povaří a sejme z plotny. Pátého dne se opětné cukr svaří, přidá kůra do něho, ponechá varem přejiti, narovná do sklenic, cukrem polije a měchuřinou sklenice pováži. Upotřebí se tak, jako předešlé k ozdobení tortů atd.

❃ ❃ ❃

Kompot z pomerančů.

Zralé menší žluté pomeranče, tak zvané mandarinky, nařeží se 3krát, 4krát po délce a dají do studené vody na 10 dní máčet. Voda na ruch se však má denně měniti. Potom dají se na síto vysáknouti, odváži se a vaří ve vodě do měkka. Ovařené opět nutno řádně vysáknouti, načež rovnají se do sklenic.

Na půl kg ovoce počítá se 40 dkg cukru svařeného, jak v předchozím receptu uvedeno, na husto. Do sklenic na pomeranče nalévá se vychladlý. Sklenice pováží se pergamenovým papírem a ponechají se do druhého dne uzavřené. Pak se cukr slije, znovu svaří a vychladlý se opět na ovoce nalije. To opakuje se po tři dny.

Třetí den se cukr (hodně na husto) svaří, pomeranče se v něm dají asi 3 minuty povařiti a vyjmou se. Cukr se dá ještě znovu zvlášť svařiti a horký se na ovoce nalije. Po vychladnuti se ovoce narovná do sklenic a zalije hustým cukrem. Na povrch zavařeniny dá se v rumu máčené kolečko z pergamenového papíru, sklenice se povážou měchuřinou a uloží v suchu.

❃ ❃ ❃

Rychlý pomerančový kompot.

Na kuthanu svaří se 17 dkg cukru s koflíkem vody, s kouskem pomerančové kůry. Při vaření se pěna sbírá. Zahustlý cukr nalije se na 5 menších, na koláčky krájených a jader zbavených pomerančů a vychladlý kompot na stůl se podává.

❃ ❃ ❃

Pomerančový rosol.

18 dkg cukru otře se s pomerančovou kůrou (ze 6 menších pomerančů). Oloupané pomeranče i citron rozdělí se na čtvrtky, dají na rendlík s cukrem na kůře otřeným. 4 dkg vyzího měchýře (aneb bílé želatiny, den před tím v trošce vodě rozředěné) přidá k tomu a vše zalije 1 l vařící vody.

Vaří se to čtvrt hodiny. Potom se rosol čistým šatem procedí a ponechá v láhvi stuhnouti. Upotřebí se k různé ozdobě tortů neb cukrovinek. Možno jej však i samotný podávat: na stůl.

❃ ❃ ❃

Pomerančová marmeláda.

3 oloupané pomeranče se uvaří, peciček zbaví (hořkly by) na měkko a na žíněném sítě se prolisují. Do nich přidá se vymačkaná šťáva z 1 citronu a 1 velkého pomeranče, přihodí 40 dkg cukru a vše se řádné povaří. Prochladlý rosol plní se do skleněné nádoby a vychladl-li úplně, pováže se pargamenovým papírem. Marmelády lze upotřebiti k různým moučníkům i tortům.

❃ ❃ ❃ Kůra z pomerančů se obyčejně zahazuje. Můžeme ji však upotřebiti dobře do pečiva aneb jako přísady při vaření různých kaši a moučníků. K tomu účeli okrájí se (podobně jako citronová kůra), bílé části zbaví a pak v troubě usuší. (Nesmí se však spálit!) V hmoždíři se utluče na prášek a uschová v dobře za zátkované láhvi. —


Původní zdroj historického článku:
Kniha vzorné domácnosti - 1916, autorka A. Kejřová.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
25. března 2022


Diskuze k článku „Rok 1916: Jarní pomerančové likéry, šťávy a kompoty podle receptů našich prababiček“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.