Rok 1913: Nové metody léčby při otravě houbami

původně vyšlo: Lidové noviny - 1913, autor neuveden.
Chodíte sbírat houby a máte někdy strach, zda si mezi jedlými houbami nepřinesete domů i nějakou jedovatou houbu? Minimálně naše předky taková možnost velmi trápila. Historický článek z roku 1913 vám ukáže první nadějné metody, které mohly lidem při otravě houbami zachránit život.


Léčeni otravy jedem houbovým.

Zajímavý a lékařsky důležitý pokus francouzského chemika Oliviera v tomto směru jsme již oznámili, proto dodáváme některé podrobnosti.

Až dosud všechny pokusy směřující k léčení otravy jedem hub zůstaly bezvýslednými. Jed hub působí na červené krvinky, jež rozpouští. Pouze vepř a skopec jsou proti otravě jedem immunní.

Francouzský chemik Oliviero předvedl v posledním zasedání »Société de Pathologie vomiparée« v Paříži pokus, jenž možná rozřeší problém léčení otravy houbami. Oliviero dal do zkoumavky lidskou krev a přikápl do toho několik kapek jedu extrahovaného z hub.

Konstatoval, že jed červené krvinky rozpouští. Přidal-li však do zkoumavky před nakápnutím jedu serum získané z krve skopce, tu se hemolyse, čili rozpuštěni krvinek již nedálo.

Z toho možno odvoditi, že vstříknutím sera skopce do žil člověka jedem hub otráveného by bylo možno zabrániti rozkladu krvinek a tedy otravě.

Osvědčí-li se pokus prakticky, znamená to rozluštění dosud nerozřešeného therapeutického problému.

Uvážíme-li, že otrav zvláště muchomůrkou plíznatou vyskytuje se každý rok několik a že padnou jí za oběť celé rodiny (rodina Volkova v Žižkově), je vynález Olivierův opravdu znamenitou vymožeností a dobrodiním, osvědčí-li se v praxi.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1913, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
18. srpna 2021


Diskuze k článku „Rok 1913: Nové metody léčby při otravě houbami“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.