Rok 1912: Překvapivý ideální muž podle Angličanek

původně vyšlo: Pozor - 1912, autor neuveden.
Jak vypadal a jaké měl vlastnosti dokonalý muž podle dokonalých anglických žen? Čím se jejich tehdejší ideál lišil od mužů, kteří bylo považováni za skvělé partie u nás v Čechách? Posuďte sami, zda by vlastnosti dokonalého muže popsaného v článku z roku 1912 zaujaly i dnešní ženy.


Ideál Angličanky dnešní doby.

Ideálem Angličanky dnešní doby není vice mladý muž mezi dvacítkou a třicítkou, nýbrž zralý čtycátník aneb i muž o nějaký rok starší.

Tak aspoň tvrdí paní York-Millerová, známá anglická spisovatelka, na základě prý vlastních zkušenosti a na základě toho, co ji bylo širokým kruhem známých dam řečeno. „Nic nevadl“, praví paní Millerová, „je-li jeho (milencův) vlas již protkán bílými nitkami a má-li pevné zvyky. Je za to poutavější než mladík dvacetiletý neb sám sebou spokojený třicátník. Je povážlivý, rozmyslný, odhodlaný a přede vším: zná svou vlastní cenu“.

Další přednosti čtyřicátníka jako milence jsou dle paní Millerové tyto: dovede zajímavé bavit, jelikož již něco prodělal, něco slyšel a viděl a někde byl.

Mladík z pravidla se domnívá, že on je to, který prokazuje dámě jakousi pozornost, věnuje-li se jí. Kdežto čtyřicátník? Ten je již z takové ješitnosti vyléčen a v zábavě se ženou dává zřejmě na jevo, že jemu činí to potěšení, s ní se bavili. Hledí se jí zalíbili a dbá přísně, aby se neprohřešil proti společenskému taktu.

Především je však dobrým kamarádem. Zřídka kdy je rozmarný a jako milenec je mužem, na nějž se žena může spolehnouti. Nejdůležitějším ale je, že se nedělá jiným než jakým je. Vezme-li si ho žena za muže, nemění se, zůstává takým, jakým byl za svobodna, což o mladých mužích nelze říci, jelikož z těch se po svatbě, když se byli ženy nasytili, z pravidla vyloupnou pěkná kvítka.“

Jak vidno, stoupají starší muži v Anglii v kursu a sice pro osobní vlastnosti. U nás mají již dávno vysoký kurs, ale hlavně proto, že z pravidla mají již tolik příjmu, aby ženuška mohla svým modním choutkám holdovat a když by „klouzla“, aby se měla nač vymluvil.


Původní zdroj historického článku:
Pozor - 1912, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
12. prosince 2020


Diskuze k článku „Rok 1912: Překvapivý ideální muž podle Angličanek“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.