Rok 1912: Překvapivý ideální muž podle Angličanek

rubrika: historické články / rodina, móda a životní styl, původně vyšlo: Pozor - 1912, autor neuveden.
Jak vypadal a jaké měl vlastnosti dokonalý muž podle dokonalých anglických žen? Čím se jejich tehdejší ideál lišil od mužů, kteří bylo považováni za skvělé partie u nás v Čechách? Posuďte sami, zda by vlastnosti dokonalého muže popsaného v článku z roku 1912 zaujaly i dnešní ženy.
Následující text pochází z roku 1912

Ideál Angličanky dnešní doby.

Ideálem Angličanky dnešní doby není vice mladý muž mezi dvacítkou a třicítkou, nýbrž zralý čtycátník aneb i muž o nějaký rok starší.

Tak aspoň tvrdí paní York-Millerová, známá anglická spisovatelka, na základě prý vlastních zkušenosti a na základě toho, co ji bylo širokým kruhem známých dam řečeno. „Nic nevadl“, praví paní Millerová, „je-li jeho (milencův) vlas již protkán bílými nitkami a má-li pevné zvyky. Je za to poutavější než mladík dvacetiletý neb sám sebou spokojený třicátník. Je povážlivý, rozmyslný, odhodlaný a přede vším: zná svou vlastní cenu“.

Další přednosti čtyřicátníka jako milence jsou dle paní Millerové tyto: dovede zajímavé bavit, jelikož již něco prodělal, něco slyšel a viděl a někde byl.

Mladík z pravidla se domnívá, že on je to, který prokazuje dámě jakousi pozornost, věnuje-li se jí. Kdežto čtyřicátník? Ten je již z takové ješitnosti vyléčen a v zábavě se ženou dává zřejmě na jevo, že jemu činí to potěšení, s ní se bavili. Hledí se jí zalíbili a dbá přísně, aby se neprohřešil proti společenskému taktu.

Především je však dobrým kamarádem. Zřídka kdy je rozmarný a jako milenec je mužem, na nějž se žena může spolehnouti. Nejdůležitějším ale je, že se nedělá jiným než jakým je. Vezme-li si ho žena za muže, nemění se, zůstává takým, jakým byl za svobodna, což o mladých mužích nelze říci, jelikož z těch se po svatbě, když se byli ženy nasytili, z pravidla vyloupnou pěkná kvítka.“

Jak vidno, stoupají starší muži v Anglii v kursu a sice pro osobní vlastnosti. U nás mají již dávno vysoký kurs, ale hlavně proto, že z pravidla mají již tolik příjmu, aby ženuška mohla svým modním choutkám holdovat a když by „klouzla“, aby se měla nač vymluvil.


Původní zdroj historického článku:
Pozor - 1912, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
12. prosince 2020


Diskuze k článku „Rok 1912: Překvapivý ideální muž podle Angličanek“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.