Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Rok 1912: Jednoduchý trik na ověření kvality mléka

původně vyšlo: Lidové noviny - 1912, autor neuveden.
Máte pochybnosti o kvalitě mléka, které kupujete? V tom případě jste na tom stejně, jako na tom před více jak sto lety byly i naše prababičky. Historický článek z roku 1912 vám ukáže jednoduchý způsob, jak si můžete sami i bez velkých investic do měřících přístrojů kvalitu mléka otestovat.


Zkoušení mléka.

V nynější době, kdy celá společnost lidská zachvácena je bezohlednou honbou za penězy, lze pozorovati v některých oborech potravinářských, zejména v mlékárnictví nepěkný zjev, že tato pro člověka svrchovaně důležitá poživatina bývá zhusta různými cemikaliemi, nejčastěji však vodou falšována, aby tak docíleno bylo vyššího zisku.

Zákon o potravinách sice takové jednání stíhá citelnými tresty, a dozorčí úřady dbají také, aby tento nešvar vymizel, leč marné. Mléko falšuje se stále, jak všichni dobře víme, a to nejen ve městech, ale i na venkově.

O tom je-li a v jaké míře mléko falšováno, lze se přesvědčiti přístrojem, jenž ponoří se do mléka a jmenuje se mlékoměr. Přístroj ten je však poměrně drahý a myslíme proto, že se našim čtenářům zavděčíme, sdělíme-li s nimi, jak levným způsobem se lze o jakosti mléka přesvědčiti.

K tomu cíli vezme se obyčejný kovový háček na pletení, jehož silnější část důkladně otřeme vlněným hadrem, aby byla suchá a lesklá. Háček pak tímto koncem ponoříme do mléka.

Není-li mléko falšováno, můžeme pozorovati, když háček z mléka vyndáme, že se kovu přichytila větší kapka mléka, která se na háčku chvíli drží. Je-li však mléko falšováno, neshledáme na vyňatém háčku vůbec žádné nebo jen zcela malinkou kapku, která ihned s háčku spadne.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1912, autor neuveden.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
29. října 2021


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2021 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.