Rok 1912: Falešný hluchoněmý, usvědčený díky chytrému triku

původně vyšlo: Národní listy - 1912, autor neuveden.
Někteří podvodníci se neštítí ničeho. Jako třeba prosit po restauracích o pomoc a přitom se falešně vydávat za neslyšícího, jehož rodinu postihl strašlivý požár. Příběh takového podvodníka a chytrý způsob, jak soud dokázal podvodníkův skvělý sluch, vám popíše článek z roku 1912.


Hluchoněmý.

Do hostince Josefa Dvořáka v Okrouhle přišel 18. prosince minulého roku jakýsi starší muž, který předložil mu vysvědčení, v němž obecní úřad v Kencově stvrzuje, že hospodářskému dělníku Jindřichovi Burdovi, jenž jest hluchoněmý, shořel domek a ze při tom on i jeho žena byli popáleni.

Žena se čtyřmi malými dětmi zůstala zatím v Kencově. Obecní úřad doporučoval proto Burdovi přispěti nějakým peněžitým dárkem, aby na cestě nezahynul.

Hostinský Dvořák smiloval se nad domnělým Burdou a poskytl mu nocleh. Za nedlouho však se dozvěděl, že Burda byl již před tím v Okrouhle v hostinci pana Vodičky, kde zcela dobře nejen slyšel, nýbrž i mluvil.

Upozornil proto na věc četnického závodčího Karla Jackela, jenž do obce přišel na obhlídku. Četník odebral se k Burdovi, ale nemohl z něho dostati ani slova. Proto napsal na lístek, má-li Burda s sebou legitimaci. Burda odpověděl mu rovněž písemně a tu závodčí zjistil, že písmo Burdy nápadně se podobá písmu v listině.

Po zjištěni tohoto fakta Burdu ovšem zatkl a po delší době podařilo se v muži zjistiti 43letého nádenníka Antonína Bockstefla. V bytě jeho nalezeny byly další falešné listiny, jedna česká na jméno Josef Zelenka od obecního úřadu v Senkově, druha německá s razítkem K. B. Bezirksamt Erding.

Včera octl se Bockstefl před senátem za předsednictví rady ř. Jedličky pro zločin podvodu falšování listin.

Poněvadž nemluvil, byl přibrán tlumočník hluchoněmých, který před početím výslechu úmyslně nahlas řekl předsedovi, že hluchoněmý pozná se dle toho, že — nemůže stát na jedné noze. Když pak Bocksteflovi řekl, aby se postavil na jednu nohu, nemohl to Buckstefl živou mocí provésti.

„Vidíte, že si z nás děláte žerty,“ usvědčoval ho tlumočník, „každý hluchoněmý může stát na jedné noze.“

Překvapený Bockstefl se ovšem kysele tvářil. Senát vyměřil mu těžký žalář v trvání 15 měsíců. Žalobu zastupoval subst dr. Bělohradský.


Původní zdroj historického článku:
Národní listy - 1912, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
19. ledna 2021


Diskuze k článku „Rok 1912: Falešný hluchoněmý, usvědčený díky chytrému triku“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.