Rok 1911: Telegraf, který předpovídal bouřku 80 hodin dopředu

původně vyšlo: Vynálezy a pokroky - 1911, autor Hčk.
Co nejpřesnější předpověď počasí - to je úkol, který trápí meteorology již velmi dlouho. Článek z roku 1911 vám popíše, jak se jim tehdy pomocí speciálně vybaveného bezdrátového telegrafu dařilo předpovědět blížící se bouřku desítky hodin předem.


Použití telegrafie bezdrátové k předpovídání bouří.

Možnost použiti přijímací stanice bezdrátové telegrafie za přijímače elektrických vln, vzniklých výboji blesku, je jasná, neboť tyto výboje jsou téhož karakteru, jako výboje obyčejně používaného jiskřiště.

Pokusy v tomto směru byly konány v Lyonu na tamnější stanici, postavené v r. 1911. Z počátku použito detektoru elektrolytického, který se však neosvědčil, neboť při stálém zapnutí, jak to zde bylo potřeba, vzniká v něm rušivá polarisace a při bližších bouřkách probíhají jím proudy příliš silné.

Byl sestrojen proto zvláštní thermočlánek, který jako detektor má tu výhodu, že udává zároveň intensitu vysílaných vln a lze tedy, zvláště když relais nahradíme citlivým galvanometrem, z průběhu, výchylek na galvanometru souditi na průběh bouřky.

Bylo dosaženo uspořádání tak vhodného, že bylo lze poznati bouřky, zachvátivší kraj 500 km vzdálený, a ze střední rychlosti, jakou se bouřky šíří, bylo možno vypočísti čas, za který by mohly dospěti bouřky k udanému místu.

Lze tak předpověděti bouřku až na 80 hodin předem. Zbývá ovšem ještě nalézti prostředek, jak seznati, které z těchto bouřek, zjištěných v udaných vzdálenostech, přijdou na místo pokusu. V tomto směru pozorování pokračuje.


Původní zdroj historického článku:
Vynálezy a pokroky - 1911, autor Hčk.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
10. března 2021


Diskuze k článku „Rok 1911: Telegraf, který předpovídal bouřku 80 hodin dopředu“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.