Rok 1911: Telegraf, který předpovídal bouřku 80 hodin dopředu

původně vyšlo: Vynálezy a pokroky - 1911, autor Hčk.
Co nejpřesnější předpověď počasí - to je úkol, který trápí meteorology již velmi dlouho. Článek z roku 1911 vám popíše, jak se jim tehdy pomocí speciálně vybaveného bezdrátového telegrafu dařilo předpovědět blížící se bouřku desítky hodin předem.


Použití telegrafie bezdrátové k předpovídání bouří.

Možnost použiti přijímací stanice bezdrátové telegrafie za přijímače elektrických vln, vzniklých výboji blesku, je jasná, neboť tyto výboje jsou téhož karakteru, jako výboje obyčejně používaného jiskřiště.

Pokusy v tomto směru byly konány v Lyonu na tamnější stanici, postavené v r. 1911. Z počátku použito detektoru elektrolytického, který se však neosvědčil, neboť při stálém zapnutí, jak to zde bylo potřeba, vzniká v něm rušivá polarisace a při bližších bouřkách probíhají jím proudy příliš silné.

Byl sestrojen proto zvláštní thermočlánek, který jako detektor má tu výhodu, že udává zároveň intensitu vysílaných vln a lze tedy, zvláště když relais nahradíme citlivým galvanometrem, z průběhu, výchylek na galvanometru souditi na průběh bouřky.

Bylo dosaženo uspořádání tak vhodného, že bylo lze poznati bouřky, zachvátivší kraj 500 km vzdálený, a ze střední rychlosti, jakou se bouřky šíří, bylo možno vypočísti čas, za který by mohly dospěti bouřky k udanému místu.

Lze tak předpověděti bouřku až na 80 hodin předem. Zbývá ovšem ještě nalézti prostředek, jak seznati, které z těchto bouřek, zjištěných v udaných vzdálenostech, přijdou na místo pokusu. V tomto směru pozorování pokračuje.


Původní zdroj historického článku:
Vynálezy a pokroky - 1911, autor Hčk.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
10. března 2021


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.