Rok 1911: Proč nemáme vlastní módu a jen kopírujeme zahraniční módní trendy?

rubrika: historické články / rodina, móda a životní styl, původně vyšlo: Lidové noviny - 1911, autor neuveden.
Existuje podle vašeho názoru specifická česká móda a český vkus? Jak vám ukáže článek z roku 1911, tak tehdy jsme nic takového neměli. Zajímá vás, jaký další evropský národ byl na tom stejně a také jen kopíroval zahraniční módu?
Následující text pochází z roku 1911

Máme vlastní módu?

Změna vkusu, mravu, jakož i mody měla v každé době své příčiny mimo rozpoložení národů a současné poměry zvlášť v cizokrajném vlivu.

Neboť trvalé potřeby, zákonitá nebo i jen mlčky spojitelná zařízení tkví přirozeně ve vlastnostech kmene, nejsou vydány rychlým proměnám: avšak způsob, jakým ukojují se okamžité potřeby, jaký kroj se voli a jakým zábavám se vzdává, jak dává si každý vyzdobovati svůj dům — to podléhá náladě dne, politickému sklonu.

Proto nejsilnější vliv měla na vývoj mody válka, státní svazy, úcta k mocnému nepřátelskému národu, a z Německa pátrali vždy za hranicemi, aby vyzvěděli, co je »dle mody«. Národové v udávání vkusu převládající se vystřídávali, vždy však byli karatelé, kteří žertem i vážně žádali, aby každý národ byl pamětliv svých vlastností, svá přáni ukojoval svým a čestným způsobem a zanechal opičáctví.

Bylo tomu tak přece však i ve světě vně Německa, že jeden národ udával ton, jak je to i v dnešní době, že jeden stav určuje modu. Nutno jen říci, že v Anglii a Francii po mnoha staletí stlačeny byly cizokrajné vlivy vždy na míru nejmenší, kdežto jsme my vždy brali z Francie mody dámské, z Anglie kroj mužů a z celého světa vkus umělecký.

To nezdálo by se mi osobně docela tak zlé, kdybychom jen též i v ostatním byli dobrými Evropany; avšak, aby byl udán jen jeden příklad: sledovati anglickou modu až do poslední nitky a tímže dechem snižovati a haněti anglickou kulturu, to nazvati mohu přece jen dětinským, neřku-li dokonce pošetilým.

Zdá se to však býti dávným německým způsobem, neboť již v »Altmodischen Kleiderteufel« Jana Ellingera jest tato posměšná příhoda: Turecký císař žádal ze zvědavosti na malíři, aby mu vymaloval typy jednotlivých národů v jejich osobitých krojích.

Malíř učinil tak s Francouzy, Italy, Araby a tak dále. Když došlo však na Němce, namaloval nahého muže, jenž nesl na ruce uzel s všelikým zbožím. Neboť Němci, domníval se, nemají asi vůbec samostatné mody, vypůjčují si tu onde záplaty.

Kroj, úbor je upřímným a vyzrazujícím udavatelem uměleckého vkusu. Dnes jest rychlý koloběh mezi uměním, zvlášť malířstvím a modou. Velcí umělci přesazovali svými díly svůj ideál krásy do života. Ale nejčastější a čím dále zacházíme tím zřejmější je to: nejčastěji dává charakter úbor obrazům.

Obrazy, ať už předvádějí látky biblické či mythologické, ukazují lidi v kroji doby vzniku nebo krátce pominulém. Po historické věrnosti tázaly se teprve doby meiningerských, když — vlivuplná, všechny umělecké obory přetvářející moda — zavedla se věda do umění. Doby s malebnými úbory mívaly takřka i malebné malířství, šaty lomených barev přinášely zamyšlené oko nudící malování.

A dále: Malíř renaissance a nové doby do 19. století vyjadřoval daleko více lidský a oděvový a tvarový ideál svých současníků než tvůrčí umělec našich dnů, jenž usiluje o to, aby vytvořil ze svých tvářnosti obraz, jemuž současníci a potomstvo má se podobati.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1911, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
30. listopadu 2023


Diskuze k článku „Rok 1911: Proč nemáme vlastní módu a jen kopírujeme zahraniční módní trendy?“



 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Hapík.cz
podpoříte chod našeho serveru




Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2025 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.