Rok 1909: Kouzelná čeština aneb zapomenuté výrazy pro opilost

původně vyšlo: Pivo v písních lidových a znárodněných. 1909, autor Dr. Čeněk Zíbrt.
Čeština je bohatý jazyk a jistě by byla škoda, kdyby se na některé její zvláštnosti zapomenulo. Proto vám na Silvestra přinášíme více jak sto zajímavých a neznámých českých frází, kterými se dá označit opilost či náladička... Vyzkoušejte si, kolik pojmů ze seznamu z roku 1909 znáte.


Kolikráte Čech může říci o někom, že se napil.

Ten si notně přihnul. — Ten plyne. — Ten přebral. — Ten kroužil. — Ten si cucnul. — Ten se nacáknul. — Ten je podroušilý. — Ten se nalil. — Ten ji vede. — Ten ji má jako trám. — Ten je zbryndán. — Ten střikuje. — Ten je na frc. — Ten se namazal. — Ten ji chytil. — Ten se trápí. — Ten se poved. — Ten je zmoklý. — Ten má fištroun. — Ten se nabumbal. — Ten ji nese. — Ten si dal. — Ten se naflakal. — Ten hoří. — Ten zná mluvnici. — Ten ji má. — Ten vidí. — Ten se zcuchal. — Ten bručí. — Ten se nadral. — Je zmáchán. — Je zdrcnut. — Je naťuknut. — Je na cucky. — Je na mol. — Jest ochmelen. — Jest osvícen. — Je jako slíva. — Je napařen. — Je na capart. — Je na hadry. — Je na cimprcampr. — Jest nalíznut. — Jest ožralý. — Je nažralý. — Je na padrť. — Je jako kanon. — Jest osmolen. — Je nastříknut. — Je trknut. — Je střelen. — Je jak motyka. — Jest otráven. — Je rozsekán. — Je přemožen truňkem. — Je jako kaňka. — Je nadrátován. — Má širokou cestu. — Má těžký jazyk. — Má knot. — Má v hlavě. — Má v hořejším štoku. — Má opici. — Má ji. — Má dost. — Má v kotrbě. — Má páru v hlavě. — Má trochu pod čepicí. — Má můcu. — Má habemus. — Má famulu. — Má cvrčky v palici. — Má repetici. — Má drbici. — Má pořádnou. — Má notnou. — Má tampus. — Má pentlici. — Má cop. — Má beranici. — Má plačtivou. — Má až po krk. — Má již o kolečko víc. — Cesta mu nestačí. — Dělají se mu mžitky. — Dělají se mu kola. — Všecko se s ním točí. — Svět se s ním točí. — Svítí se mu z očí. — Pil o sklenici více. — Jde ode zdi ke zdi. — Udělal si bene. — Stojí sotva na nohou. — Motá se. — Mazal kouli. — Namazal si šišku. — Jde široce. — Ta jím mlátí. — Ta jím trhá. — Hlava mu jde kolem. — On želí. — Plete krajky. — Neví, jak hlavu nést. — Pařil na tři kotle. — Kácejí se mu holinky. — Hoří mu v troudníku. — Kouknul se hluboko. — Kouknul se ke dnu. — Sedla mu na záda. — Nese ji. — Hodil přes šňůru. — Mazal píšťalu.—Metalpochopy.— Vyrazil si z kopejtka. — Ta mu dala. — Ta se s ním rve. — Nemůže říci: mohovitost. — Z fis ožralý. — Vypsal pár plajštiftů. — Nezná svět. — Maže deku.

Původní zdroj historického článku:
Pivo v písních lidových a znárodněných. 1909, autor Dr. Čeněk Zíbrt.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
31. prosince 2020


Diskuze k článku „Rok 1909: Kouzelná čeština aneb zapomenuté výrazy pro opilost“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.