Rok 1909: Kouzelná čeština aneb zapomenuté výrazy pro opilost

rubrika: historické články / rodina, móda a životní styl, původně vyšlo: Pivo v písních lidových a znárodněných. 1909, autor Dr. Čeněk Zíbrt.
Čeština je bohatý jazyk a jistě by byla škoda, kdyby se na některé její zvláštnosti zapomenulo. Proto vám na Silvestra přinášíme více jak sto zajímavých a neznámých českých frází, kterými se dá označit opilost či náladička... Vyzkoušejte si, kolik pojmů ze seznamu z roku 1909 znáte.
Následující text pochází z roku 1909

Kolikráte Čech může říci o někom, že se napil.

Ten si notně přihnul. — Ten plyne. — Ten přebral. — Ten kroužil. — Ten si cucnul. — Ten se nacáknul. — Ten je podroušilý. — Ten se nalil. — Ten ji vede. — Ten ji má jako trám. — Ten je zbryndán. — Ten střikuje. — Ten je na frc. — Ten se namazal. — Ten ji chytil. — Ten se trápí. — Ten se poved. — Ten je zmoklý. — Ten má fištroun. — Ten se nabumbal. — Ten ji nese. — Ten si dal. — Ten se naflakal. — Ten hoří. — Ten zná mluvnici. — Ten ji má. — Ten vidí. — Ten se zcuchal. — Ten bručí. — Ten se nadral. — Je zmáchán. — Je zdrcnut. — Je naťuknut. — Je na cucky. — Je na mol. — Jest ochmelen. — Jest osvícen. — Je jako slíva. — Je napařen. — Je na capart. — Je na hadry. — Je na cimprcampr. — Jest nalíznut. — Jest ožralý. — Je nažralý. — Je na padrť. — Je jako kanon. — Jest osmolen. — Je nastříknut. — Je trknut. — Je střelen. — Je jak motyka. — Jest otráven. — Je rozsekán. — Je přemožen truňkem. — Je jako kaňka. — Je nadrátován. — Má širokou cestu. — Má těžký jazyk. — Má knot. — Má v hlavě. — Má v hořejším štoku. — Má opici. — Má ji. — Má dost. — Má v kotrbě. — Má páru v hlavě. — Má trochu pod čepicí. — Má můcu. — Má habemus. — Má famulu. — Má cvrčky v palici. — Má repetici. — Má drbici. — Má pořádnou. — Má notnou. — Má tampus. — Má pentlici. — Má cop. — Má beranici. — Má plačtivou. — Má až po krk. — Má již o kolečko víc. — Cesta mu nestačí. — Dělají se mu mžitky. — Dělají se mu kola. — Všecko se s ním točí. — Svět se s ním točí. — Svítí se mu z očí. — Pil o sklenici více. — Jde ode zdi ke zdi. — Udělal si bene. — Stojí sotva na nohou. — Motá se. — Mazal kouli. — Namazal si šišku. — Jde široce. — Ta jím mlátí. — Ta jím trhá. — Hlava mu jde kolem. — On želí. — Plete krajky. — Neví, jak hlavu nést. — Pařil na tři kotle. — Kácejí se mu holinky. — Hoří mu v troudníku. — Kouknul se hluboko. — Kouknul se ke dnu. — Sedla mu na záda. — Nese ji. — Hodil přes šňůru. — Mazal píšťalu.—Metalpochopy.— Vyrazil si z kopejtka. — Ta mu dala. — Ta se s ním rve. — Nemůže říci: mohovitost. — Z fis ožralý. — Vypsal pár plajštiftů. — Nezná svět. — Maže deku.

Původní zdroj historického článku:
Pivo v písních lidových a znárodněných. 1909, autor Dr. Čeněk Zíbrt.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
31. prosince 2020


Diskuze k článku „Rok 1909: Kouzelná čeština aneb zapomenuté výrazy pro opilost“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.