Rok 1908: Zázračné polepšení mladých zločinců

původně vyšlo: Lidové noviny - 1908, autor neuveden.
Co je potřeba k tomu, aby se začínající zločinec skutečně polepšil a místo dalších násilných trestných činů se živil už jen poctivou prací? Zajímavou ukázku takové pozitivní životní změny vám na příkladu několika mladíků z Polska přiblíží historický článek z roku 1908.


Advokát mravokárce.

V tyto dny odehrála se ve Varšavě následující historie. Několik mladíků dospělo k úsudku, že prací se nezbohatne a utvořili spolek banditů.

První schůze novopečeného kroužku byla konána v bytě jednoho z účastníků. Bylo rozhodnuto první návštěvu učiniti známému advokátu varšavskému Choriňskému. Matka mladého bandity dověděla se, že prvou obětí mladíků má se státi dr. Choriňskij, jenž před několika roky obratným hájením zachránil jejího muže před žalářem.

Ubohá žena prosila a zaklínala syna, aby ušetřil advokáta. Syn odpověděl, že rozhodnutí kroužku jest nezvratné, a oznámil jí, že udá, že ji čeká smrt.

Nešťastná matka obrátila se o radu k duchovnímu, jenž jí řekl, že musí sama advokáta před nebezpečím varovati. Rada duchovního byla vyplněna. Mladí lupiči, obléknuvše se do nových studentských uniforem, dostavili se do Čekárny advokátovy.

Upozorněn jsa na nebezpečí, advokát nařídil, aby mladíci byli k němu vpouštěni po jednom. Výmluvný advokát živě a mohutně zobrazil každému ničemnost jich rozhodnutí a strašný konec, ku kterémuž každý dříve nebo později musí dospěti.

Toto kázání tak působilo na mladíky, že od advokáta odešli jako znovu zrozeni. Nejlepším důkazem jejich mravního obratu jest okolnost, že již každý nalezl si poctivou práci.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1908, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
28. června 2021


Diskuze k článku „Rok 1908: Zázračné polepšení mladých zločinců“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.