Rok 1908: Divoké rvačky v žižkovských hospodách

rubrika: historické články / zločin a trest, nehody, původně vyšlo: Národní listy - 1908, autor neuveden.
Jaké to za dávných časů Rakousko-uherské monarchie bývalo v restauracích na Žižkově a jaký podivný nový sport byl mezi návštěvníky těchto hospod mimořádně oblíbený? To vám přiblíží článek z roku 1908.
Následující text pochází z roku 1908

Z radostí a slastí hostinských.

V hostinci »u Kotvy« v Žižkově povstal po půlnoci na včerejšek velký rámus.

Několik hostů navzájem se nepohodlo a zuřivci velmi krvelačně si počínali. Nejlepším střeleckým materiálem byly ovšem sklenice, které v hostinské místnosti lítaly z jednoho konce na druhý a kdekoli zasáhly hlavu některého z p. t obecenstva, buď se rozlehl nářek nebo zuřivé zahromování.

Celkem bylo zničeno 20 sklenic a 10 porculánových tácků. Že sklenic nebylo roztříštěno více, vysvětluje se tím, že byly massivní, takže mnohá ani při plesknutí na tvrdou hlavu se nezničila. Při tomto všeobecném třískání byl kovářský pomocník Frant. Pištěk z čís. 512 v Žižkově vážně poraněn na hlavě, také druh jeho soustružnický pomocník Rudolf Křivka utrpěl několik hlubokých zranění.

Policejní hlídka oba zkrvácené odvedla na strážnici, kde se jim dostalo pomoci. Ostatní bojovníci v čas utekli, takže nebyli zjištěni. Hostinskému opomenuli rváči zaplatit škodu.

— Podobný výjev stal se včera o půl 2. hodině v noci v hostinci č. 274 v Jakoubkově ulici v Žižkově, kde hosté na sebe rovněž házeli sklenicemi a tácky, což je nějaký zvláště zajímavý a poutavý sport, zejména v těchto končinách oblíbený.

Bylo by záhodno, každou sklenici uvázat na řetěz tak dlouhý, jen co by se host mohl napít, neboť rozvine-li se házecí sport, museli by si hosté opatřit nějaké ochranné brnění! Dílovedoucí Josef Turnovský z č. 653—VIII. dostal jednou takovou střelou do hlavy a utrpěl mrzuté poranění.

Hostinskému p. Janu Pařízkovi způsobena značná škoda roztříštěním sklenic a rozbitím plynového lustru. Tři účastníci rvačky byli předvedeni na strážnici, ostatní v čas zmizeli.


Původní zdroj historického článku:
Národní listy - 1908, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
18. února 2021


Diskuze k článku „Rok 1908: Divoké rvačky v žižkovských hospodách“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.