Rok 1907: Zlatý poklad, nalezený pod podlahou pražského soudu

původně vyšlo: Národní listy - 1907, autor neuveden.
Líbilo by se vám objevit drahocenný poklad z doby císaře Rudolfa II., obsahující stovky zlatých mincí? Právě takový nečekaný nález se odehrál v roce 1907 při rekonstrukci jedné státní budovy v Praze. Dobový článek vám prozradí, jak přesně byly mince objeveny i jaký byl jejich další osud.


Nález zlatých minci ve staré budově zemského trestního soudu v Praze.

Ve starém traktu budovy zemského trestního soudu na nároží Karlova náměstí a Vodičkovy ulice provádějí se od několika dnů opravy.

Překládá se podlaha, opravuje se zdivo, malují se chodby a síně. Při reparatuře, prováděné firmou Werthmüllerovou ve II. poschodí budovy, po vytržení podlahy nalezl předvčírem dělník Polánecký mezi rumem, kterým vysypán je prostor mezi stropem prvního poschodí a podlahy, setlelý kožený vak dosti značného objemu.

Při dotknutí se rozsypal a vyhrnula se z něho spousta zlatých, ku podivu krásně uchovaných mincí. Mohlo jich býti na 200 kusů.

Za asistence políra byly sebrány a odneseny dělníky do stavební kanceláře, odtud pak do presidia ke dvor. radovi Wokaunovi, který zjistil, že mince vesměs pocházejí z doby Rudolfa II. a Matyáše. Vedle značné numismatické ceny, má každý kus mince hodnotu 14 K, takže nález representuje asi 2800 korun.

Jelikož nalezeny byly v budově adaptované státem, činí si tento nárok na nalezený „poklad“. Z té příčiny zůstaly mince prozatím v uschování v presidiu a k dělnictvu učiněno vyzvání, aby eventuální uschované mince během 48 hodin vrátilo za odměnu 5 korun za jeden kus.


Původní zdroj historického článku:
Národní listy - 1907, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
18. dubna 2021


Diskuze k článku „Rok 1907: Zlatý poklad, nalezený pod podlahou pražského soudu“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.