Rok 1907: Zlatý poklad, nalezený pod podlahou pražského soudu

původně vyšlo: Národní listy - 1907, autor neuveden.
Líbilo by se vám objevit drahocenný poklad z doby císaře Rudolfa II., obsahující stovky zlatých mincí? Právě takový nečekaný nález se odehrál v roce 1907 při rekonstrukci jedné státní budovy v Praze. Dobový článek vám prozradí, jak přesně byly mince objeveny i jaký byl jejich další osud.


Nález zlatých minci ve staré budově zemského trestního soudu v Praze.

Ve starém traktu budovy zemského trestního soudu na nároží Karlova náměstí a Vodičkovy ulice provádějí se od několika dnů opravy.

Překládá se podlaha, opravuje se zdivo, malují se chodby a síně. Při reparatuře, prováděné firmou Werthmüllerovou ve II. poschodí budovy, po vytržení podlahy nalezl předvčírem dělník Polánecký mezi rumem, kterým vysypán je prostor mezi stropem prvního poschodí a podlahy, setlelý kožený vak dosti značného objemu.

Při dotknutí se rozsypal a vyhrnula se z něho spousta zlatých, ku podivu krásně uchovaných mincí. Mohlo jich býti na 200 kusů.

Za asistence políra byly sebrány a odneseny dělníky do stavební kanceláře, odtud pak do presidia ke dvor. radovi Wokaunovi, který zjistil, že mince vesměs pocházejí z doby Rudolfa II. a Matyáše. Vedle značné numismatické ceny, má každý kus mince hodnotu 14 K, takže nález representuje asi 2800 korun.

Jelikož nalezeny byly v budově adaptované státem, činí si tento nárok na nalezený „poklad“. Z té příčiny zůstaly mince prozatím v uschování v presidiu a k dělnictvu učiněno vyzvání, aby eventuální uschované mince během 48 hodin vrátilo za odměnu 5 korun za jeden kus.


Původní zdroj historického článku:
Národní listy - 1907, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
18. dubna 2021


Diskuze k článku „Rok 1907: Zlatý poklad, nalezený pod podlahou pražského soudu“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.