Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Rok 1907: Varování pro ženaté muže, kteří vyráží do města za zábavou

původně vyšlo: Národní listy - 1907, autor neuveden.
V manželství si lidé sice slibují věrnost, ale ne každý z nich to skutečně zvládne dodržet. Historický článek z roku 1907 vás veselou formou seznámí s případem muže, který tento manželský slib nedokázal dodržet.


Čtení pro ženaté pány.

„Rozmilá a předrahá ženuško! Věř mně spravedlivě, že jsem politováníhodný člověk.

Jsem tu v Praze jako bludná ovce, jako strom v širém poli. Nikde nenalézám klidu a náležitého potěšení — teď teprve poznávám, že jsi v mé domácnosti nenahraditelnou. Netoužím ani po společnosti známých, poněvadž mne hospodský vzduch otravuje.

Nepotřebuji Tebe, milá ženuško, zajisté ujišťovati, že veškerá moje mysl jest upřena jenom na Tebe a že ti zůstávám věrným tak, jako jsem Ti to u oltáře na věky slíbil..“

Takto dopsal občan jeden z Prahy své milované manželce na venek, ale skutečnost byla značně odlišná. Pan manžel nejenom že rád v dusném hospodském vzduchu ve společnosti známých sedával, ale i jinakým způsobem si život zpříjemňoval.

Mezitím, co venku ženuška litovala svého opuštěného manžela, tomu se v Praze nezastesklo. Osud však ho krutě pokáral. Na jednom takovém výletu Prahou, v končinách, kde člověk v noci přichází do pokušení, ztratil snubní prsten, který a prstu sňal a do kapsičky vesty vložil.

Prsten byl v noci nalezen v Sokolské třídě. Neuvádíme rytinu na vnitřní straně zlatého proužku, poněvadž by doma mohlo nastat hromobití. Prsten nalézá se na policejním komisařství pro hoř. Nové město, kde se o něj vlastník může přihlásit.

Nejbližší dopis pana manžela bude znít: „Rozmilá ženuško! Zajisté jsi četla v novinách zprávu o tom ztraceném snubním prstenu. Jak jsou na světě lidé špatní! U oltáře to všecko slibují, ale potom zapomenou! Toť se rozumí, že Ti ani nenapadlo, uvalit podezření na mě. Můj snubní prsten nesundavám, s ním žiju a s ním také umru. Spoléhej na svědomitost a plnou oddanost svého opuštěného muže...“

Ve společnostech zajisté se bude uvažovati o tom, aby se snubní prsteny nosily na provázku.


Původní zdroj historického článku:
Národní listy - 1907, autor neuveden.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
11. května 2021


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.