Rok 1907: Řádění nebezpečného šílence v kostele zastavili až hasiči

původně vyšlo: Pozor - 1907, autor neuveden.
Napadlo by vás přespat v kostele? Dnes už to ani není možné, maximálně můžete mít možnost vyspat se na faře. Dříve to ale při nejrůznějších církevních událostech spalo v kostele celkem běžně. Článek z roku 1907 vás seznámí s tím, co se tehdy stalo v kostele na Velehradě.


Šílenec v kostele.

V četných poutnických místech bývá dosud ještě zvykem, že přespolní poutníci obyčejné přespí noc v kostele. Tato nepřístojnost byla sice již častokráte příčinou velkých neštěstí, ale úřady nadále k tomu mlčky přihlížejí, ačkoliv dávno již měly tento nešvár i z jiných důvodů zakázati.

Snad přispěje k tomu nejnovější případ, jenž udál se na Velehradě. V noci ze 4. na 5. t. m. vznikla v kostele na Velehradě, kde spalo hojné poutníků, nebezpečná panika, která snadno mohla míti v zápětí hrozné následky.

Asi k půlnoci dal se pojednou nějaký muž do šíleného křiku: „Svatý Cyrille! Svatá Maria pomozte mně!“ Při tom vystoupil na oltář, počal biti světici do tváře a rozházel po zemi všechno, co nebylo připevněno a jednotlivými předměty házel na přítomné.

V kostele nastala panika, která dostoupila vrchole, když kdosi zvolal: „Hoří!“

Ženy jenom spoře oděné vyskočily a všechno se hnalo v divoké vřavě k východu. Jak se později ukázalo, vyvolal paniku náboženský šílenec, na něhož se nikdo neodvážil. Pokusy jednotlivců dav uklidniti byly marné.

Konečně se vzmužili dva poutníci, chytili a svázali šílence a naložili jej za pomoci přivolaných hasičů na vůz. Ráno byl vlakem dopraven do svého domova, do Kyjova. Jak snadno mohlo za těchto okolností dojiti k hrozné katastrofě.


Původní zdroj historického článku:
Pozor - 1907, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
2. prosince 2022


Diskuze k článku „Rok 1907: Řádění nebezpečného šílence v kostele zastavili až hasiči“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.