Rok 1907: Jak to končí, když bydlíte vedle nenasytného miliardáře

původně vyšlo: Národní listy - 1907, autor neuveden.
Jaké to je bydlet vedle miliardáře, kterému v touze po dalším rozšiřování jeho majetku brání celé město? A jak to dopadne, pokud se jeden z občanů tohoto města pokusí bránit svůj domov před soudem? Přesně to vám přiblíží historický článek z roku 1907.


Koupil celé město.

Jsou v Novém Yorku ještě soudcové?

Vzpomínáme-li na historickou legendu o starém mlynáři ze Sanssouci, jenž odporoval pruskému králi s poukazem na berlínské soudce, zdá se, že nikoli. Ovšem, v americkém případě nejde jen o evropského krále, jenž jest prvním služebníkem státu, nýbrž o krále z milosti dolaru, petrolejového krále Williama Rockefellera, bratra známého miliardáře.

William Rockefeller jest majitelem ohromného území v Tarrytownu ve státě Washingtonu, kdež v nádherných zahradách hledá zotavení po útrapách svého miliardářského života.

Jeho majetek zaujímá asi 20.000 hektarů a proto nemohl se William Rockefeller jednoho dne ubrániti dojmu, že toto území jest pro něj vlastně příliš malé a neposkytuje mu dostatečné volnosti pohybu.

Rozhodl se tedy svůj kousek země zvětšili. Ale byla tu překážka, mezi majetkem petrolejového krále a Tarrytownem leželo malé město Brandon. Williamu Rockefellerovi nemohla ovšem taková maličkost brániti. Město mu překáželo a proto je koupil!

Všichni lidé sklonili se před argumentací nevyčerpatelného měšce, jen jediný starý rolník zdráhal se opustiti dům, v němž se narodil. William Rockefeller neztrácel slov. Když Brandon přešel v jeho majetek, počal tím, že uzavřel všechny silnice, cesty, stezky, jež byly dříve veřejné.

Starý rolník byl odsouzen, neopouštěti svůj pozemek, nechtěl-li býti trestán pro svémocné vkročení na cizí majetek. Šel k soudu a podal na Rockefellera žalobu, ale nedošel u soudců sluchu a nezbylo mu, než podrobiti se vůli petrolejového krále, nechtěl-li se vzdáti veškerého styku s ostatním světem.


Původní zdroj historického článku:
Národní listy - 1907, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
20. dubna 2021


Diskuze k článku „Rok 1907: Jak to končí, když bydlíte vedle nenasytného miliardáře“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.