Rok 1907: Jak to končí, když bydlíte vedle nenasytného miliardáře

původně vyšlo: Národní listy - 1907, autor neuveden.
Jaké to je bydlet vedle miliardáře, kterému v touze po dalším rozšiřování jeho majetku brání celé město? A jak to dopadne, pokud se jeden z občanů tohoto města pokusí bránit svůj domov před soudem? Přesně to vám přiblíží historický článek z roku 1907.


Koupil celé město.

Jsou v Novém Yorku ještě soudcové?

Vzpomínáme-li na historickou legendu o starém mlynáři ze Sanssouci, jenž odporoval pruskému králi s poukazem na berlínské soudce, zdá se, že nikoli. Ovšem, v americkém případě nejde jen o evropského krále, jenž jest prvním služebníkem státu, nýbrž o krále z milosti dolaru, petrolejového krále Williama Rockefellera, bratra známého miliardáře.

William Rockefeller jest majitelem ohromného území v Tarrytownu ve státě Washingtonu, kdež v nádherných zahradách hledá zotavení po útrapách svého miliardářského života.

Jeho majetek zaujímá asi 20.000 hektarů a proto nemohl se William Rockefeller jednoho dne ubrániti dojmu, že toto území jest pro něj vlastně příliš malé a neposkytuje mu dostatečné volnosti pohybu.

Rozhodl se tedy svůj kousek země zvětšili. Ale byla tu překážka, mezi majetkem petrolejového krále a Tarrytownem leželo malé město Brandon. Williamu Rockefellerovi nemohla ovšem taková maličkost brániti. Město mu překáželo a proto je koupil!

Všichni lidé sklonili se před argumentací nevyčerpatelného měšce, jen jediný starý rolník zdráhal se opustiti dům, v němž se narodil. William Rockefeller neztrácel slov. Když Brandon přešel v jeho majetek, počal tím, že uzavřel všechny silnice, cesty, stezky, jež byly dříve veřejné.

Starý rolník byl odsouzen, neopouštěti svůj pozemek, nechtěl-li býti trestán pro svémocné vkročení na cizí majetek. Šel k soudu a podal na Rockefellera žalobu, ale nedošel u soudců sluchu a nezbylo mu, než podrobiti se vůli petrolejového krále, nechtěl-li se vzdáti veškerého styku s ostatním světem.


Původní zdroj historického článku:
Národní listy - 1907, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
20. dubna 2021


Diskuze k článku „Rok 1907: Jak to končí, když bydlíte vedle nenasytného miliardáře“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.