Rok 1907: Dragouni a jejich nemravné schůzky na veřejnosti

rubrika: historické články / válka, zbraně a vojenství, původně vyšlo: Pozor - 1907, autor —ř—.
Jakou zábavu si po skončení služby hledali dragouni v Olomouci? A proč některým obyvatelům města připadalo chování vojáků zvrhlé a jiným naopak velmi zábavné a zajímavé? To vám popíše historický článek z roku 1907.
Následující text pochází z roku 1907

Veřejná mravopočestnost a vojsko.

Z Hodolan se nám oznamuje: Na vysokém mostě skoro každý den pravidelné po osmé hodině mívají „rendez vous“ mnozí vojáci, zejména však dragouni z kasáren novosvětských se ženským polosvětem hodolanským.

Že při takové „zábavě“ není nouze o všelijaké tlusté a nemravné vtipy, že tu není nouze o všelijaké chmaty, řehot, výskot a pískot, to dokazují zástupy zvědavých výrostků i školáků, jimž tyto prostocviky báječně se zamlouvají a dobře působí.

Naše obecenstvo však s hlubokým opovržením hledí na tak nízkou morálku militarismu. Považte jen, jaké mravní zvrhlosti je tu třeba, jaké otupělosti a bezcitnosti, ba směle možno říci zhovadilosti, aby na veřejné silnici s nejčilejší frekvencí za bílého dne před zraky celých zástupů mládeže podobné nestydatosti se prováděly.

Nejen že tato zhovadilost a surovost mravů je v kasárnách doma, ona i rozlézá se po okolí a svým jedem zachvacuje nám i naši drobotinu.

— Uvažujte, přátelé, půjde-li to s tou morálkou tak dále, co pak z toho ďáblova seménka nám vykvete? A uvažujte, když něco podobného dovolí si taková nemravná smečka ve dne, co teprve tropí v noci. To by byla smutná kapitola, která by nám osvětlila důkladně, jakou zkázu mravní zjedná si naše mládež na vojně.

Ty poplatníčku vem, kde vem, jen dávej a cpi do bezedného chřtánu militarismu krvavě nastřádaný majetek, dávej mu své dobré a hodné synky, on ti za to navrátí darebu spustlého, nemravu, který to dovede třeba až ke vratům žalářů a kriminálů.

Takový způsob výchovy bylo by dlužno podrobit ostré kritice na příslušných místech a nasaditi všechny páky, aby jiný vzduch zavál i ve zdech kasáren. — V zájmu veřejné mravopočestnosti a v zájmu dobré pověsti naší obce jest, aby velitelství jmenovaného pluku postaralo se o nápravu.

Nestane-li se tak co nejdříve, však už hodolanští občané se o to postarají, aby se i pánům dostalo ponaučení odjinud.


Původní zdroj historického článku:
Pozor - 1907, autor —ř—.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
23. listopadu 2020


Diskuze k článku „Rok 1907: Dragouni a jejich nemravné schůzky na veřejnosti“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.