Rok 1907: Američané versus Angličané - kdo má více smyslu pro humor?

původně vyšlo: Lidové noviny - 1907, autor neuveden.
Obyvatelé Velké Británie jsou často vnímáni jako lidé, kteří nemají příliš smyslu pro humor. Jak si na tom ale Angličané stojí ve srovnání s Američany? Historický článek z roku 1907 vás seznámí s výsledky jednoho zajímavého výzkumu, který tento rozdíl mezi obyvateli Velké Británie a USA zkoumal.


Američané a humor.

Známý sociolog chicagské university, profesor Charles Zueblin, způsobil u Američanů velké pobouření.

V přednáškách svých pronesl názor, že v britském národě jest smysl pro humor nepoměrné silněji vyvinut a ostřeji vyjádřen, než u Američanů. Tím zasadil americké pýše citelnou ránu, neboť právě na svém humoru si zakládá a Angličan platí v novém světě za člověka, jenž pro žert a vtip nemá porozumění.

Ale americký učenec nepronesl své mínění zcela bez důvodu. Učinil mnoho zajímavých pokusů a při tom nesporně zjistil, že britské posluchačstvo mnohem rychleji a spontanněji reagovalo na vtip, než jeho krajané. Americké posluchačstvo jevilo povážlivou těžkopádnost v chápání a často minulo několik minut, než byla pointa vtipu poznána.

Příčinu tohoto nedostatku připisuje profesor Zueblin honbě po zlatě a úspěchu, jež Američany úplně vyčerpává a otupuje rychle jejich lidské vlastnosti. Povážlivý nedostatek vyšších, vážných zájmů stává se stále určitěji známkou charakteru.

Pozoruhodnou jest mezi jiným rostoucí lhostejnost k problémům světového názoru. Vše, co přímo nesouvisí s výdělkem, pozbývá zájmu. Zřídka je mezi Američany pozorovati vážnou výměnu myšlenek.

A jako jeden z nejhorších následků tohoto sebeztravování pro hmotný prospěch uvádí učenec mizící schopnost svých krajanů, chápati radosti přátelství. O tyto výroky rozpoutal se nyní boj názorů a neschází prudkých útoků proti tomuto nevítanému přísnému kritikovi.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1907, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
3. dubna 2022


Diskuze k článku „Rok 1907: Američané versus Angličané - kdo má více smyslu pro humor?“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.