Rok 1904: Rohačky - nový zimní sport a turistická atrakce v Krkonoších

rubrika: historické články / sport, původně vyšlo: Národní listy - 1904, autor neuveden.
Zábava v zimě na čerstvém sněhu nemusí být jen lyže, ale třeba i sáňky. Článek z roku 1904 vám popíše tehdy nově vzniklý zimní sport, který ovládl krkonošské svahy a přinášel mnoho radosti všem zúčastněným. Lákalo by vás sáňkování na rohačkách na zasněžených horách i dnes?
Následující text pochází z roku 1904

„Rohačky“.

Do rámce sportu přibyl opět prostinký, ale velice zajímavý zimní dopravní prostředek, kterého od pradávna naši horalé nejen v zimě ke svážení dříví, ale i v létě k sesmyknutí chudé senoseče s rašelinových luk do bud užívali.

„Rohačky“, jak nazývají je čeští horalé, jsou nízké sáně dřevěné s ohnutými od sanic předky do výše jednoho metru, které v předu jako rohy trčí. Na několika sloupcích as 20 centimetrových a pevných příčných latích urovnáno ložisko pro náklad anebo pro mládež, která v zimních měsících rohaček velice ráda k jízdám s lazů a strání krkonošských užívá.

Pravý ovšem a praktický význam mají rohačky za doby „površku“, sněhu to úplně ztuhlého i těžkým nákladům vzdorujícího. Vzácná tu podívaná na horala v předu sedícího, o narovnané dříví se opírajícího, v rukou rohy saní, kdy sjíždí střelhbitě od Benecka, Vítkovic, Krausových nebo Mísečných Bud do údolí.

Silné podpatky jsou brzdami i řidiči směru, síla horalova a zručnost hlavni podmínkou zdárného sjezdu. Dřevorubci nabyli neustálým cvikem již z mládí v jízdě tak podivuhodné virtuosity, že mohou býti milovníkům zimního sportu nejlepšími učiteli ve zdravé zimní zábavě.

Jak zčervenají tváře, kdy mládež horská vytáhne si rohačky na svah předhoří, na němž sníh vyrovnal meze a záhyby půdy, jež jen zdánlivě mírnými vlnami jsou značeny.

Děvčata i hoši sednou si na saně, nohama ven, zády k sobě, nejsilnější hoch do předu ku řízení; jaké to veselí, kdy na každé vlně površové rohačky se vyhoupnou a setřesou některého s pasažerů, aby ostatní cestu po měkkém površku se dokutálel; od podpatků řidiče srší sníh do tváří, jež hoří veselím a únavou; rohačky vjedou do údolí a opět na novo šlape se površek, třpytící se tisíci briliantů do vrchu, aby nová jízda, nové kutálení se nastalo.

V Horních Rakousích a Štýrsku stává se sport rohačkový nyní oblíbeným, u nás již před lety, než nastaly lyže, zábavu tuto zimní naši milovníci sportu pěstovali. Poněvadž pak lyží pro površek těžko užívali, nabývají opět rohačky obliby.

Nyní právě v našich Krkonoších tvrdý površek pokryl svahy, výletníci, jichž řady chystají se do hor, nechť neopomenou povzbuzovali k tomuto pěknému, nijak nebezpečnému, zdravému sportu.


Původní zdroj historického článku:
Národní listy - 1904, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
6. ledna 2021


Diskuze k článku „Rok 1904: Rohačky - nový zimní sport a turistická atrakce v Krkonoších“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.