Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Rok 1904: Proč se mladý lékař dvakrát pokusil o sebevraždu?

původně vyšlo: Lidové noviny - 1904, autor neuveden.
Historický článek z roku 1904 vás seznámí se smutným životním příběhem jistého ženského lékaře z Brna, který se rozhodl svou lékařskou praxi ukončit tím nejhorším možným způsobem. Zajímá vás, co ho k takovému rozhodnutí přivedlo?


Dvojnásobný sebevražedný pokus lékaře.

Vzrušující dvojnásobný pokus sebevražedný udál se dnes v noci v domě čís. 2. v Liechtensteinově ulici. V domě tom bydlí lékař ženských chorob asi 30letý MUDr. Leopold Laufer, jenž po delší dobu už stižen byl nervovým rozrušením.

V posledních dnech jeho stav už byl povážlivý a jeho hospodyně už asi po tři dni ho z bytu ani nepouštěla ven. Včera odpoledne však přece vymohl si na ní, že šel na procházku po Brně. Spolu s nim bydlil zubní lékař pan dr. Wolf, jenž pozoruje na svém kolegovi vzmáhající se vzrušení, jež hlavně v nocích propukalo, včera raději odešel spáti k jednomu svému kamarádu.

Z procházky po městě vrátil se dr. Laufer k 9. hodině, ale po návratu tak si divně počínal, že hospodyně a její příbuzná jaty obavami před nejhorším láhvičky s jedy před ním ukryly do skříně a odešly pak na chvíli z bytu, majíce z něho strach.

Když pak po chvíli na domlouvání lidí z domu zase do bytu se vrátily, nalezly onu skříň, kam ukryly lahvičky s jedy, násilně otevřenou a dvě lahvičky vyprázdněny. Bylo na první pohled patrno, co se stalo a dr. Laufer, ležící v posteli, přisvědčil, Že se otrávil. Ihned povolán lékař a ochranná stanice, kteří mu poskytli první pomoci a žaludek vyčerpali.

Ale příliš to zoufalci milo nebylo, odbylť celé zachraňování slovem „nesmysl“. Když nebezpečí pominulo, zůstaly u jeho lůžka ženy hlídati, ale k ránu zase vešel do své laboratoře, avšak na rázné zakročení své hospodyně nesměl se ničeho dotknouti a musil ulehnouti.

Když na to dr. Laufer zdánlivě usnul, zaskočila jeho hospodyně pro jeho kolegu a spolubydlícího dra. Wolfa, s nímž však již na schodech domu se setkala. Zatím co mu v kuchyni sdělovala, co se stalo, sáhl si zoufalý dr. Laufer na život a podřezal se na krku a rukou.

Nebohý mladý muž, u něhož zákeřná nervová choroba asi následkem přepracování tak rapidně stoupala, byl po té lékaři ovázán a dopraven do sanatoria. Událost ta vzbudila ve vnitřním městě značné vzrušení a velký shluk lidí obklopoval dům. před nímž stál vůz ochranné stanice. Zda-li dr. Laufer životem vyvázne, není dosud jisto.

Zoufalec byl morfinistou a užíval zhusta morfia na utišení bolestí.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1904, autor neuveden.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
19. prosince 2021


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.