Rok 1904: Proč se mladý lékař dvakrát pokusil o sebevraždu?

původně vyšlo: Lidové noviny - 1904, autor neuveden.
Historický článek z roku 1904 vás seznámí se smutným životním příběhem jistého ženského lékaře z Brna, který se rozhodl svou lékařskou praxi ukončit tím nejhorším možným způsobem. Zajímá vás, co ho k takovému rozhodnutí přivedlo?


Dvojnásobný sebevražedný pokus lékaře.

Vzrušující dvojnásobný pokus sebevražedný udál se dnes v noci v domě čís. 2. v Liechtensteinově ulici. V domě tom bydlí lékař ženských chorob asi 30letý MUDr. Leopold Laufer, jenž po delší dobu už stižen byl nervovým rozrušením.

V posledních dnech jeho stav už byl povážlivý a jeho hospodyně už asi po tři dni ho z bytu ani nepouštěla ven. Včera odpoledne však přece vymohl si na ní, že šel na procházku po Brně. Spolu s nim bydlil zubní lékař pan dr. Wolf, jenž pozoruje na svém kolegovi vzmáhající se vzrušení, jež hlavně v nocích propukalo, včera raději odešel spáti k jednomu svému kamarádu.

Z procházky po městě vrátil se dr. Laufer k 9. hodině, ale po návratu tak si divně počínal, že hospodyně a její příbuzná jaty obavami před nejhorším láhvičky s jedy před ním ukryly do skříně a odešly pak na chvíli z bytu, majíce z něho strach.

Když pak po chvíli na domlouvání lidí z domu zase do bytu se vrátily, nalezly onu skříň, kam ukryly lahvičky s jedy, násilně otevřenou a dvě lahvičky vyprázdněny. Bylo na první pohled patrno, co se stalo a dr. Laufer, ležící v posteli, přisvědčil, Že se otrávil. Ihned povolán lékař a ochranná stanice, kteří mu poskytli první pomoci a žaludek vyčerpali.

Ale příliš to zoufalci milo nebylo, odbylť celé zachraňování slovem „nesmysl“. Když nebezpečí pominulo, zůstaly u jeho lůžka ženy hlídati, ale k ránu zase vešel do své laboratoře, avšak na rázné zakročení své hospodyně nesměl se ničeho dotknouti a musil ulehnouti.

Když na to dr. Laufer zdánlivě usnul, zaskočila jeho hospodyně pro jeho kolegu a spolubydlícího dra. Wolfa, s nímž však již na schodech domu se setkala. Zatím co mu v kuchyni sdělovala, co se stalo, sáhl si zoufalý dr. Laufer na život a podřezal se na krku a rukou.

Nebohý mladý muž, u něhož zákeřná nervová choroba asi následkem přepracování tak rapidně stoupala, byl po té lékaři ovázán a dopraven do sanatoria. Událost ta vzbudila ve vnitřním městě značné vzrušení a velký shluk lidí obklopoval dům. před nímž stál vůz ochranné stanice. Zda-li dr. Laufer životem vyvázne, není dosud jisto.

Zoufalec byl morfinistou a užíval zhusta morfia na utišení bolestí.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1904, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
19. prosince 2021


Diskuze k článku „Rok 1904: Proč se mladý lékař dvakrát pokusil o sebevraždu?“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.