Rok 1903: Kyselé přivítání českých cukrářů ve Vídni

původně vyšlo: Národní listy - 1903, autor neuveden.
Jaké to za dávných časů Rakousko-uherské monarchie bývalo, když se ve Vídni setkávali česky mluvící Češi se svými německy mluvícími oborovými kolegy z Rakouska? Jak vám ukáže článek z roku 1903, tak k ideálu to mělo často velmi daleko.


Do Vídni nejezděte ... !

Nový doklad, že z Vídně nám nikdy nic dobrého nepřišlo, sděluje nám český účastník vídeňského sjezdu cukrářů.

Není tomu dávno — píše — co vídeňští páni cukráři nás zvali, abychom zúčastnili se IV. sjezdu cukrářského, slibujíce nám, že — věc ta prý docela netýká se národnosti. Jest prý to věc rázu čisté hospodářského a s radostí nás uvítají jako své bratry.

Sliby jsou však chyby!

Společenstvo pražských cukrářů, pernikářů, voskářů i delegáti z měst venkovských zúčastnili se toho tak zv. »konditoráku« v hojném počtu. Skutečnost však poučila všecky, že příliš »radostně« uvítáni nebyli. Pocítil dobře každý, že tu není ani řeči o nějaké kollegiálnosti, tím méně o bratrství. Neboť při schůzích jen ten kollega byl povšimnut, který za »Němce« se vydával a samospasitelnou drmolil.

Nejlepší důkaz kollegiálnosti a lásky bratrské podal vídeňský starosta cukrářů Rosenberger, který ani neuznal za hodna starostu pražských cukrářů »nějakým slovem obdařiti«, ba ani ruky mu nepodal.

Když některý »kollega« mluvil v řeči německé, panovalo v sále hluboké ticho, za to ale několik slov pronesených česky provázeno bylo hukotem a šumotem — jako když do vos píchne — tak že řečník nucen byl pro nepokoj řeč svou zkrátiti.

A ten společný banket? To bylo pravé vykořistění našich kapes, odplata a odveta za dobrácké přijetí a pohostění vídeňských cukrářů u nás v Praze. — Jak vím, byl to první a poslední sjezd náš s »Němci«.


Původní zdroj historického článku:
Národní listy - 1903, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
5. prosince 2020


Diskuze k článku „Rok 1903: Kyselé přivítání českých cukrářů ve Vídni“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.