Rok 1902: Zabila své dítě, ale výčitkám svědomí neunikla

původně vyšlo: Lidové noviny - 1902, autor č.
V roce 1902 přinesla mladá dívka na četnickou stanici ve Velkém Týnci šokující „balíček“, ve kterém bylo mrtvé novorozeně. Dobový článek vám o tomto smutném případu prozradí víc podrobností.


Krkavčí matka se sama udala.

Na den Všech Svatých vedl četník ulicemi olomouckými do trestnice mladou, slušné oděnou a také hezkou dívčinu, která na rukou svých nesla něco v bílý šáteček zabaleného.

Nikdo z kolemjdoucích netušil, že dívka ta nese si v šátečku tom mrtvolu svého vlastního dítěte. A bylo tomu tak. Téhož dne dostavila se Marie Rödrova, 23letá, ve Lhotce rozená, okres přerovský, tamtéž příslušná, služebná, naposledy u rolníka a starosty pana Jana Přindiše v Lipňanech sloužící, na četnickou stanici ve Vel. Týnci a přinesla s sebou v šátečku zabalené mrtvé novorozené.

Udala, že dne 26. října večer asi k 9. hodině stala se u zahrady svého službodárce matkou živého dítěte mužského pohlaví, které ihned uschovala do slámy ve stodole. Druhého pak dne ráno vzala prý dítě již mrtvé ze slámy a zahrabala je v zahradě, načež, aniž by kdo z domácích lidí na ní nějakou změnu byl pozoroval, vykonávala denní své práce jako před tím.

Teprve 30. října svěřila se s tím druhé služce u téhož zaměstnané a sice z té prý příčiny, poněvadž jí svědomí nedalo pokoje. Zvěděv o tom hospodář, rozkázal ihned Rödrové, aby i s mrtvým dítětem šla se udati na četnictvo, což tato také učinila.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1902, autor č.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
11. září 2022


Diskuze k článku „Rok 1902: Zabila své dítě, ale výčitkám svědomí neunikla“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.