Rok 1902: Smrt kontroverzního biskupa Eduarda Jana Brynycha

rubrika: historické články / významné osobnosti, původně vyšlo: Lidové noviny - 1902, autor neuveden.
Čím si královehradecký biskup Eduard Jan Brynych vysloužil úctu u svých názorových protivníků? A co má jeho osoba společného s postavením řady nových soch mistra Jana Husa, když sám husitství odsuzoval? To vám prozradí článek z roku 1902.
Následující text pochází z roku 1902

Biskup Eduard Jan Brynych

Královéhradecký biskup Eduard Jan Brynych, jak včera námi telefonicky bylo oznámeno, zemřel včera o 3. hodině ranní na letním svém sídle v Chrasti.

Jím odchází klerikální straně muž vysokého významu a neobyčejných duševních vlastností. Známa byla jeho samostatnost v názorech i jednáních, píle a silná energie, která projevovala se již v dobách jeho kaplanování.

Veřejnost upozornil na sebe organisováním spolků křesťanských tovaryšů a později brožurkami svými, jež vydával pod názvem: „Slova pravdy“. Leč právě tyto knížečky způsobily propast mezi českým lidem a duchovním jeho pastýřem, jenž namnoze způsobem až vášnivým odsuzoval dobu husitskou, psal proti Žižkovi, Husovi, proti všemu, co českému srdci bylo drahým, a neušetřil ani ideální duši klecanského povídkáře, šlechetného Beneše Třebízského.

Na tuto neblahou činnost biskupovu odpověděl rázně český lid ve vlastní diecési. Na visitačních cestách nedostalo se biskupu Brynychovi oficielního uvítání, přijížděl do měst, jež nepostavila mu slavobrány, nezdobila domů svých praporci a nevítala ho svými zástupitelstvy.

Ba jako na vzdor jemu stavěla pomníky Husovi. Z doby té pocházejí Husovy pomníky ve Vojicích u Hořic, v Nové Pace a v Lomnici n/P. Biskup po těchto trpkých zkušenostech obrátil. Nepsal štvavých brožurek a věnoval se správě diecése i politice.

Známy jsou břitké jeho články, uveřejňované ve vlastním jeho orgánu „Obnově“. V nich dovedl se Brynych postaviti na stanovisko ostře protivládní a přímo vyčítal germanisační činnost litoměřického biskupa Frinda.

Tím ovšem valně liší se od našich klerikálů. Jak nízko stojí ve směru tom pod Brynychem olomoucký arcibiskup a celý brněnský štáb klerikální!

V celém jednání biskupa Brynycha znatelna byla jeho neohroženost vůči Vídni, v poslední zejména době i vlastenecký duch, což upříti mu nemůže ani největší jeho protivník.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1902, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
16. prosince 2020


Diskuze k článku „Rok 1902: Smrt kontroverzního biskupa Eduarda Jana Brynycha“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.